Poseł Marek Sowa z poparciem prezydentów małopolskich miast

Prezydenci małopolskich miast udzielili poparcia Markowi Sowie przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jak zapewnili, to sprawdzona osoba, znająca
sprawy europejskie od podszewki.

27 maja 1990 roku w całej Polsce odbyły się pierwsze wybory do rad gmin. Dlatego właśnie tego dnia obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji małopolscy samorządowcy spotkali się na wydarzeniu zorganizowanym przez Marka Sowę, Posła na Sejm RP, aby porozmawiać o dokonaniach polskiej samorządności. W trakcie wydarzenia prezydenci małopolskich miast udzielili poparcia Markowi Sowie przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jak zapewnili, to sprawdzona osoba, znająca sprawy europejskie od podszewki.

Wydarzenie odbyło się w symbolicznym dla Marka Sowy miejscu – przed krakowską Cricoteką, która powstała, gdy Marek Sowa pełnił funkcję Marszałka Województwa Małopolskiego.

– To właśnie w tym miejscu, po niełatwych, wieloetapowych negocjacjach podpisaliśmy kontrakt terytorialny dla Województwa Małopolskiego, dzięki któremu na kluczowe inwestycje w Małopolsce uzyskaliśmy aż 24 miliardy złotych – podkreślał Sowa.

Znaczenie tego wydarzenia potwierdzali obecni na spotkaniu samorządowcy, którzy zwrócili uwagę na czas pracy Marka Sowy dla Małopolski, gdy był marszałkiem województwa.

– Był to bardzo dobry okres dla rozwoju całego regionu, a Małopolska aktywnie pozyskiwała wówczas fundusze unijne. To właśnie Województwo Małopolskie było też dysponentem Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach którego aż 13 miliardów złotych trafiło do gmin, miast i powiatów w całym województwie – podkreślali uczestnicy spotkania udzielając poparcia Markowi Sowie.

Wśród obecnych samorządowców obecni byli m.in. prezydenci największych małopolskich miast: Aleksander Miszalski (Prezydent Krakowa), Jakub Kwaśny (Prezydent Tarnowa), Ludomir Handzel (Prezydent Nowego Sącza) oraz Janusz Chwierut (Prezydent Oświęcimia). Wspólnie poparli kandydaturę Marka Sowy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już 9 czerwca.

-Sprawy krajowe, ale i te lokalne, samorządowe są mi bardzo bliskie. Chcę o nie dbać w Parlamencie Europejskim, dlatego poparcie sprawdzonych i doświadczonych, małopolskich samorządowców jest dla mnie tak ważne – podkreślał Marek Sowa.

W trakcie spotkania zaznaczał również znaczenie, jakie dla Polski miały pierwsze wolne wybory lokalne, które odbyły się 34 lata temu.

– Wówczas uwolniona została energia Polek i Polaków, którzy wreszcie mogli sami decydować o tym, co w ich lokalnych wspólnotach jest najważniejsze – mówił Sowa.

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie