Tradycyjnie w dzień Wigilii Bożego Narodzenia Archidiecezja Krakowska za sprawą Caritas pamięta o osobach samotnych, ubogich i bezdomnych. To dla nich również w tym roku została zorganizowana Wigilia. Wieczerzę rozpoczął modlitwą metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Potem uczestnicy łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia.
Uroczysty posiłek dla samotnych, ubogich i bezdomnych zorganizowano w restauracji Stara Zajezdnia na krakowskim Kazimierzu. Do stołów zasiadło około 700 osób. Przy świątecznym stole uczestnicy Wigilii mogli skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych w Kuchni św. Brata Alberta w Krakowie: barszczu z uszkami, smażonego karpia z ziemniakami i surówką z kapusty, ciast, owoców i napojów. Po posiłku wspólne kolędowanie poprowadziły siostry albertynki. Goście spotkania otrzymali też paczki z żywnością i słodyczami oraz kartkę z życzeniami bożonarodzeniowymi, przygotowane przez dzieci i młodzież ze szkolnych kół Caritas.
W przygotowanie i obsługę wigilii zaangażowani byli wolontariusze z Caritas, siostry albertynki, harcerze ZHP i ZHR, młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy.
Caritas Archidiecezji Krakowskiej organizuje Wigilię dla samotnych, ubogich i bezdomnych nieprzerwanie od 1991 roku. Początkowo odbywała się ona na Dworcu PKP w Krakowie, potem przez lata w krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów, a od kilku lat w restauracji na Kazimierzu.
Patrycja Bliska
Fot. Archidiecezja Krakowska



















































