Powstał niezwykły model Krakowa. Cel? Innowacyjne ogrzewanie!

Musisz przeczytać

W ramach projektu „GeoPLASMA-CE” po raz pierwszy w historii wykonano trójwymiarowy model geologiczny Krakowa do głębokości ok. 500 m. Na jego podstawie analizowany jest potencjał wykorzystania energii geotermalnej w Krakowie.

– Obecne wykorzystanie zasobów płytkiej geotermii jest w Krakowie niewielkie, oceniamy je na ok. 0,3 proc. Według wykonanych przez nas analiz istnieje ok. 220 instalacji – mówi Marek Hajto z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie, a także koordynator projektu GeoPLASMA-CE.

W wykorzystaniu źródeł geotermalnych mają pomóc pompy ciepła, których działanie obrazowo zostało przedstawione poniżej:

Hajto: – Istnieją zapisy w dokumentach miejskich, m.in. w planie gospodarki niskoemisyjnej, które wskazują, że potencjał wykorzystania płytkiej geotermii to ok. 100 MW i możliwość zainstalowania ok. 10 tys. pomp ciepła.

– Bacząc na interesujące rozwiązania nowoczesnych źródeł energii, chcemy zainstalować urządzenia, które będą dostarczały ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej, przy użyciu źródeł energii bardzo ekologicznych, czyli opartych o panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, czy odwierty geotermalne – podkreśla Marek Mazurek, członek zarządu i dyrektor ds. eksploatacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie.

– MPEC jest otwarty na nowe technologie i przy udziale pracowników naukowych AGH chcemy stworzyć nowoczesny produkt, który będzie interesujący dla naszych odbiorców – dodaje Mazurek.

MPEC już pracuje nad ofertą montowania instalacji opartych o odnawialne źródła energii tam, gdzie nie dotarła jeszcze sieć ciepłownicza.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca