Powstało nowe przejście dla pieszych w centrum miasta

Nowe przejście dla pieszych powstało na ulicy Pawiej obok skrzyżowania z ulicą Basztową tuż przy przystankach tramwajowych. Jest ono przede wszystkim ukłonem w stronę osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, rodziców z wózkami dziecięcymi, a także osób starszych dla których  przesiadka na tramwaj na tym skrzyżowaniu wymagała pokonania kilkuset metrów po powierzchni terenu lub zejścia do przejścia podziemnego.

 – Wdrożenie przejścia dla pieszych zdecydowanie ułatwi pieszym możliwość łatwiejszego przekraczania ul. Pawiej w poziomie terenu – poinformował urząd miasta. Projekt organizacji ruchu wyznaczający przejście dla pieszych na ul. Pawiej został opracowany przez pracowników Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu – zgodnie z deklaracją prezydenta Krakowa w odpowiedzi na petycję złożoną przez stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!. Stowarzyszenie postulowało jednak inne rozwiązanie. Aktywiści domagali się w petycji, naziemnych przejść dla pieszych także przez inne ulice na skrzyżowaniu koło Dworca Głównego PKP.

Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! wskazywało, że obecnie przesiadka na tramwaj na tym skrzyżowaniu wymaga pokonania kilkuset metrów po powierzchni terenu lub zejścia do przejścia podziemnego, co dla osób starszych i mających kłopoty z poruszaniem się stanowi spory problem. Najczęściej ludzie przechodzą w niedozwolonym miejscu z przystanku na ul. Westerplatte przez ulicę Lubicz. Urzędnicy już kilka miesięcy temu oznajmili, że wyznaczenie naziemnych przejść dla pieszych przez Lubicz, Basztową i Westerplatte jest niemożliwe. Teraz zrealizowano tylko postulat o wymalowanie „zebry” na Pawiej.

Jak informuje urząd miasta w celu zwiększenia bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu w bezpośrednim otoczeniu przejścia dla pieszych wprowadzone zostały tzw. wyspy azylu. Urządzenia te zawężą istniejące pasy ruchu, co przyczyni się do ograniczenia prędkości przez kierujących. Dodatkowo usunięto bariery oraz obniżono krawężniki.

fot. krakow.pl

(JS)

Ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć na jego temat?

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie