Pozew zbiorowy gastronomii jest już w sądzie. Inicjatywa wyszła z Krakowa

Pozew branży gastronomicznej przeciwko Skarbowi Państwa został złożony w sądzie w Warszawie. 279 restauratorów domaga się rekompensaty za szkody w wysokości ponad 211 mln złotych spowodowane „bezprawnym zamykanie lokali” w czasie lockdownu. Wśród inicjatorów pozwu jest Dorota Rydygier z Krakowa, wiceprezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

Jak informuje Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, pozew zbiorowy został złożony 8 listopada 2021 roku, po uzupełnieniu wszelkich braków formalnych poszczególnych uczestników pozwu. Firmuje go 279 przedsiębiorców prowadzących blisko 400 lokali gastronomicznych. Do pozwu mogą dołączyć kolejni restauratorzy.

Według autorów pozwu zbiorowego ponieśli oni szkodę wyrządzoną przez „niezgodne z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19”. Te straty szacowane są na ponad 211 milionów złotych. „Przypominamy – nieogłoszenie stanu klęski żywiołowej zablokowało możliwość uzyskiwanie odszkodowań na skutek strat poniesionych w związku z bezprawnym zamykaniem lokali. Gdyby wspomniany stan był wprowadzony, pozew zbiorowy nie byłby koniecznością – rządzący nie pozostawili wyboru przedsiębiorcom, z którymi nie chcieli podjąć mediacji” – informuje Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.

(GS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie