Prezydent chce wyburzyć Jordanówkę i sceptycznie odnosi się do konsultacji na jej temat

Rada Miasta zdecydowała, że w sprawie Jordanówki zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne. Prezydent Jacek Majchrowski sceptycznie odnosi się do tego pomysłu. Sam opowiada się za wyburzeniem Jordanówki i odtworzeniem na jej miejscu budynku, który stał tam wtedy, kiedy zakładano Park Jordana.

Temat Jordanówki został wywołany kilka tygodni temu przez urzędników, którzy zaproponowali stworzenie w niej Muzeum Sportu. Przeciwnicy tego pomysłu zbierali podpisy pod petycją w sprawie przeprowadzenia konsultacji dotyczących przyszłości tego miejsca. Wiele osób chce, by w Jordanówce była kawiarnia, jak w ostatnich latach przed zamknięciem obiektu. Pojawił się też projekt uchwały w sprawie konsultacji i na ostatniej sesji (15 grudnia 2021 roku) Rada Miasta ten projekt przyjęła. Zostaną one przeprowadzone w przyszłym roku.

Krytycznie do tych konsultacji odnosi się prezydent Jacek Majchrowski. – Jeżeli będzie prowadzić konsultacje społeczne w sprawie każdego budyneczku, który tak naprawdę nadaje się do rozwalenia, to naprawdę jesteśmy szczęśliwym miastem – powiedział Jacek Majchrowski w czwartkowej rozmowie transmitowanej na oficjalnym Facebooku miasta Krakowa. Prezydent zapewniał, że w Jordanówce będzie kawiarnia, ale zaznaczał, że chodzi też o wyeksponowanie medali kilkunastu krakowskich sportowców, którzy chcą przekazać to, co dla nich najcenniejsze, właśnie muzeum w tym miejscu. – Te różne funkcje można pogodzić i nie musimy gonić tylko dzieci do kawiarni, dlaczego nie możemy ich przy tym czegoś jeszcze uczyć – przekonywał Jacek Majchrowski.

Prezydent przyznał, że on sam opowiada się za wyburzeniem obecnej Jordanówki i postawieniem w jej miejscu obiektu przypominającego taki, który stał w początkach Parku Jordana, może trochę większego, ale nawiązującego charakterem do pierwotnej Jordanówki. – Ale konserwator miał inne zdanie, nie rozumiem tego i będę jeszcze rozmawiał w tej sprawie – powiedział prof. Majchrowski.

(GS)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie