Prezydent Krakowa oznaczony Medalem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny

Medal Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny to najwyższe odznaczenie nadawane przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Medal  przyznawany jest za „pracę dla dobra Cerkwi i bliźniego”.

W niedzielę, 28 sierpnia, podczas uroczystości święta patronalnego krakowskiej cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, Prezydent Miasta Krakowa został odznaczony Medalem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. Order ma pięć klas – Prezydent Majchrowski otrzymał Order klasy trzeciej (brązowy).

Wręczenia medalu w imieniu Świętego Soboru Biskupów PAKP, dokonali Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański PAKP oraz Proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Krakowie, Dziekan Dekanatu Krakowskiego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ks. prot. Jarosław Antosiuk.

 fot. krakow.pl

– Po uroczystości w Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP, jej uczestnicy udali się na ul. Wioślarską, gdzie odbyło się poświęcenie placu budowy pod nową cerkiew prawosławną i ustanowienie na nim pamiątkowego krzyża – informuje urząd miasta.

Władze Krakowa sprzedały działkę przy ulicy Wioślarskiej na rzecz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, na której powstanie  świątynia prawosławna. Parafia zapłaciła 55 tys. 810 zł za grunt warty według rzeczoznawcy 1 mln 116 tys. zł. Wszystko dzięki bonifikacie 95 proc., na którą zgodzili się w 2019 roku miejscy radni.

Jak zaznacza urząd miasta budowa nowej, większej świątyni prawosławnej w Krakowie jest odpowiedzią na oczekiwania rosnącej wspólnoty wiernych obrządku wschodniego w naszym mieście. Wielu z nich to Ukraińcy, którzy przybyli do Krakowa jeszcze przed wybuchem wojny w poszukiwaniu pracy i edukacji. Innych do Krakowa sprowadziła konieczność znalezienia bezpiecznego schronienia, po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

– Wiek XXI przynosi dla parafii nowe wyzwania, ale i nowe perspektywy. Wierzę, że wybrany teren przypadnie wszystkim wiernym do serca, a mieszkańców Krakowa innych wyznań i przekonań ucieszy podniesienie walorów estetycznych okolicy -powiedział  podczas uroczystości Prezydent Miasta Krakowa.

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie