Panele fotowoltaiczne na elewacji, system retencji wody opadowej na dachach i wielkie schody prowadzące do podziemnego połączenia dwóch budynków. Sąd konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i Politechniki Krakowskiej wybrał projekt nowej siedziby Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Nowy budynek powstanie na terenie kampusu PK w Czyżynach.
Do finału konkursu ostatecznie zakwalifikowano pięć projektów. Zwycięskim okazał się projekt przygotowany przez zespół w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Agata Jamer, Karolina Supron, Klaudia Kwaśny i Hanna Ditmer. Zwycięzcy, oprócz zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie budynku, wygrali dodatkowo nagrodę pieniężną w kwocie 65 tys. zł.
– Zaproponowaliśmy niekonwencjonalne rozwiązanie w postaci montażu paneli fotowoltaicznych, ale nie na dachach – jak to zwykle ma miejsce – tylko na wszystkich nasłonecznionych elewacjach a dachy zaprojektowaliśmy jako retencyjne, co ma zminimalizować efekt miejskiej wyspy ciepła – tłumaczy Ewa Janik z biura projektowego M.O.C. Architekci Sp. z o. o.
W otoczeniu nowej siedziby WIiT PK zaplanowano atrakcyjnie zaprojektowaną przestrzeń publiczną z elementami małej architektury i infrastruktury rekreacyjnej, pełniącą jednocześnie funkcję reprezentacyjnej strefy wejściowej do budynku, a także miejsca postojowe dla rowerów, hulajnóg i niewielkiej liczby samochodów oraz stację ładowania aut elektrycznych. Uczelnia nie narzucała uczestnikom konkursu sposobu połączenia obu części budynku. Zwycięska koncepcja postanowiła rozwiązać tę kwestię przy pomocy połączenia podziemnego, które stanowi dodatkową przestrzeń wspólną.
– Zależało nam na modułowości konstrukcji co ma nawiązywać do koncepcji przeobrażania się, technologii i ostatecznego przeznaczenia tego budynku. System modułowy pozwala również na to, aby w przyszłości łatwo zmieniać układ pomieszczeń lub ich funkcje w razie takiej potrzeby – mówi Ewa Janik.
fot. materiały prasowe
Politechnika Krakowska planuje inwestycję dwuetapowo. Etap pierwszy to budowa części dydaktyczno-administracyjnej nowej siedziby Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. W niej m.in. laboratoria komputerowe i projektowe, sale seminaryjne, wykładowe, aula, pokoje do konsultacji oraz strefy studenckie do aktywności naukowej, samorządowej, organizacji konkursów i wydarzeń oraz przestrzenie do relaksu.
W drugim etapie realizowana będzie część ze specjalistycznymi laboratoriami naukowo-badawczymi i niezbędną do ich obsługi przestrzenią pracy kameralnej. Przewidziano tam m.in. laboratoria elektroniki i technologii kwantowych, robotyki, Internetu Rzeczy, telekomunikacji z częścią mechatroniczną oraz halą/areną do testowania robotów i dronów. Ponadto laboratoria rozszerzonej rzeczywistości, kwantowe, cyberbezpieczeństwa, e-gamingu, Data Science czy genomiki/bioinformatyki.
Ogólny koszt całej inwestycji wraz z pierwszym wyposażeniem szacowany jest na blisko 180 mln zł. Politechnika chce przeznaczyć na nią środki własne oraz pozyskane z dofinansowań, z wnioskami zwróciła się już do Ministerstwa Nauki. Na pierwszym etapie działań uczelnia zabezpieczyła środki na ogłoszony właśnie, wspólny z SARP, konkurs na koncepcję architektoniczną budynku oraz wykonanie projektu na podstawie zwycięskiej koncepcji konkursowej. Termin rozpoczęcia prac budowlanych i zakończenia inwestycji uzależniony będzie od dalszych postępów w budowaniu finansowania dla tak poważnego przedsięwzięcia.