Protest pod oknami kurator Nowak. Ludzie stoją w kolejce, by wysłać kartkę do ministra Czarnka [zdjęcia]

Musisz przeczytać

W piątkowy poranek niezadowoleni z tego, co dziej sie w polskiej edukacji, protestują w całej Polsce. W Krakowie manifestacja pod hasłem „Kartka do Czarnka” odbywa się przed siedzibą Małopolskiego Kuratorium Oświaty, pod oknami kurator Barbary Nowak. Uczestnicy protestu stoją w długiej kolejce, by wysłać symboliczna kartkę do ministra edukacji Przemysława Czranka.

Kartka dla ministra Czarnka pod oknem kurator Nowak

Kartka dla ministra Czarnka pod oknem kurator Nowak

Manifestacja ma formę happeningu, w trakcie którego można wysłać przygotowaną przez organizatorów „Kartkę do Czarnka” o następującej treści: „Szanowny Panie Ministrze! GDZIE SĄ CI NAUCZYCIELE!? Brakuje ich w szkołach i przedszkolach. Oczekuję podjęcia pilnych działań.” Natomiast w miejscu znaczka pocztowego został umieszczony napis „SPIESZMY SIĘ KOCHAĆ NAUCZYCIELI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ” z symbolem czarno-czerwonego serca. Prze kuratorium ustawiła się długa kolejka chętnych do wysłania takiej kartki.

Protest zorganizowany jest wspólnie przez Komitet Obrony Demokracji, Wolną Szkołę oraz Akcję Demokrację. Do udziału w nim zaproszono rodziców, uczniów i przedstawicieli opozycji demokratycznej. 

Kiedy przed kuratorium trwała jeszcze manifestacja, poseł Aleksander Miszalski (Koalicja Obywatelska) informował na konferencji prasowej o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa urzędniczego. Według niego mamy do czynienia z „układem kuratorskim” Barbary Nowak, która ma w rękach cały proces postepowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli (od wszczynania spraw do wydawania orzeczeń), który wykorzystuje do walki z tymi, którzy nie zgadzają się z jej opiniami. – Istnieją dwa mechanizmy wyrzucania niepokornych nauczycieli – preparowanie spraw dyscyplinarnych oraz zaniżanie ocen pracy tak, by organ prowadzący szkołę musiał zwolnić dyrektora – powiedział Aleksander Miszalski. – Mieliśmy kilkanaście spraw zgłoszonych przez nauczycieli i wszystkie opierały się właśnie na tych dwóch mechanizmach – dodał poseł. W konferencji udział wzięły dwie wyrzucone przez kurator Barabrę Nowak dyrektorki – Urszula Mroczek-Gula, która została ukarana wyrzuceniem z pracy za czyn, którego komisja dyscyplinarna nie była nawet w stanie określić (oczyszczona z zarzutów przez komisję odwoławczą) oraz Małgorzata Dobrucka, której wystawiono negatywną ocenę pracy m.in. za to że rzekomo nie przeprowadziła egzaminu ośmioklasisty w 2019 r., kiedy trwał strajk nauczycieli, choć faktycznie egzamin odbył się zgodnie z planem.

Trwa konferencja prasowa Aleksander Miszalski – Poseł na Sejm RP, Młodzi Demokraci Kraków oraz małopolskich nauczycieli w sprawie działań kurator Barbary Nowak

Posted by Platforma Obywatelska – Małopolska on Friday, October 14, 2022

W piątkowe popołudnie protest „Łapy precz od edukacji! #StopIndoktrynacji” organizują na Rynku Głównym w Krakowie Młodzi Demokraci. Początek – godz. 17, pod wieżą ratuszową. „Będą uczniowie, studenci, nauczyciele, dyrektorzy, rodzice oraz wszyscy ci, którzy nie zgadzają się na ogłupianie młodzieży. Każdy będzie mógł zabrać głos i wyrazić swe zdanie” – zapewniają organizatorzy. „Dość bzdur wygadywanych przez kurator Nowa! Dość prześladowania uczniów i nauczycieli niezgadzających się z PiS! Dość pogardy i arogancji Ministra Czarnka! Dość indoktrynacji!” – podkreślają Młodzi Demokraci.

(GS) (fot. Andrey Rafael/KRKnews)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca