Protest pod oknami kurator Nowak. Ludzie stoją w kolejce, by wysłać kartkę do ministra Czarnka [zdjęcia]

W piątkowy poranek niezadowoleni z tego, co dziej sie w polskiej edukacji, protestują w całej Polsce. W Krakowie manifestacja pod hasłem „Kartka do Czarnka” odbywa się przed siedzibą Małopolskiego Kuratorium Oświaty, pod oknami kurator Barbary Nowak. Uczestnicy protestu stoją w długiej kolejce, by wysłać symboliczna kartkę do ministra edukacji Przemysława Czranka.

Kartka dla ministra Czarnka pod oknem kurator Nowak

Zdjęcie 1 z 38

Manifestacja ma formę happeningu, w trakcie którego można wysłać przygotowaną przez organizatorów „Kartkę do Czarnka” o następującej treści: „Szanowny Panie Ministrze! GDZIE SĄ CI NAUCZYCIELE!? Brakuje ich w szkołach i przedszkolach. Oczekuję podjęcia pilnych działań.” Natomiast w miejscu znaczka pocztowego został umieszczony napis „SPIESZMY SIĘ KOCHAĆ NAUCZYCIELI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ” z symbolem czarno-czerwonego serca. Prze kuratorium ustawiła się długa kolejka chętnych do wysłania takiej kartki.

Protest zorganizowany jest wspólnie przez Komitet Obrony Demokracji, Wolną Szkołę oraz Akcję Demokrację. Do udziału w nim zaproszono rodziców, uczniów i przedstawicieli opozycji demokratycznej. 

Kiedy przed kuratorium trwała jeszcze manifestacja, poseł Aleksander Miszalski (Koalicja Obywatelska) informował na konferencji prasowej o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa urzędniczego. Według niego mamy do czynienia z „układem kuratorskim” Barbary Nowak, która ma w rękach cały proces postepowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli (od wszczynania spraw do wydawania orzeczeń), który wykorzystuje do walki z tymi, którzy nie zgadzają się z jej opiniami. – Istnieją dwa mechanizmy wyrzucania niepokornych nauczycieli – preparowanie spraw dyscyplinarnych oraz zaniżanie ocen pracy tak, by organ prowadzący szkołę musiał zwolnić dyrektora – powiedział Aleksander Miszalski. – Mieliśmy kilkanaście spraw zgłoszonych przez nauczycieli i wszystkie opierały się właśnie na tych dwóch mechanizmach – dodał poseł. W konferencji udział wzięły dwie wyrzucone przez kurator Barabrę Nowak dyrektorki – Urszula Mroczek-Gula, która została ukarana wyrzuceniem z pracy za czyn, którego komisja dyscyplinarna nie była nawet w stanie określić (oczyszczona z zarzutów przez komisję odwoławczą) oraz Małgorzata Dobrucka, której wystawiono negatywną ocenę pracy m.in. za to że rzekomo nie przeprowadziła egzaminu ośmioklasisty w 2019 r., kiedy trwał strajk nauczycieli, choć faktycznie egzamin odbył się zgodnie z planem.

Trwa konferencja prasowa Aleksander Miszalski – Poseł na Sejm RP, Młodzi Demokraci Kraków oraz małopolskich nauczycieli w sprawie działań kurator Barbary Nowak

Posted by Platforma Obywatelska – Małopolska on Friday, October 14, 2022

W piątkowe popołudnie protest „Łapy precz od edukacji! #StopIndoktrynacji” organizują na Rynku Głównym w Krakowie Młodzi Demokraci. Początek – godz. 17, pod wieżą ratuszową. „Będą uczniowie, studenci, nauczyciele, dyrektorzy, rodzice oraz wszyscy ci, którzy nie zgadzają się na ogłupianie młodzieży. Każdy będzie mógł zabrać głos i wyrazić swe zdanie” – zapewniają organizatorzy. „Dość bzdur wygadywanych przez kurator Nowa! Dość prześladowania uczniów i nauczycieli niezgadzających się z PiS! Dość pogardy i arogancji Ministra Czarnka! Dość indoktrynacji!” – podkreślają Młodzi Demokraci.

(GS) (fot. Andrey Rafael/KRKnews)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie