Przed Muzeum Narodowym pojawiła się tajemnicza kapsuła… Co to jest?

Przed gmachem głównym Muzeum Narodowego stanęła wyjątkowa rzeźba. Jest to Kapsuła Czasu, w której znajdą się eseje, wiersze, rysunki, a także nagrania wideo i audio. Każdy może przesłać dzieło, które być może zostanie umieszczone w sercu tajemniczej rzeźby. 

Rzeźba została stworzona z inicjatywy fundacji TworzyMY Kraków. Autorem projektu kapsuły czasu jest Aleksander Rokosz. Artysta inspirował się wyglądem hejnalicy Kościoła Mariackiego.

Jakie prace znajdą się w sercu kapsuły czasu? Będą to m.in. eseje, reportaże, wywiady, rysunki, kolaże, grafika komputerowa, a także nagrania audio, audio-wideo i wideo. Zwycięskie dzieła zostaną wyłonione przez jury, a następnie umieszczone w rzeźbie. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy uzupełnić formularz

Kapsuła czasu po raz pierwszy zostanie otwarta w 2030 roku. Następnie zawartość będzie pokazywana światu co 25 lat. Pomysłodawcy chcą, by finał akcji przypadł za… 100 lat, czyli w 2120 roku!

Do 31 lipca będzie można oglądać rzeźbę pod gmachem głównym Muzeum Narodowego. Od 1 sierpnia do 3 września kapsuła czasu będzie znajdować się na Dolnych Młynach. Uroczyste zamknięcie serca nastąpi 5 września na Placu Szczepańskim. Kapsuła będzie podróżować po Polsce i pojawi się w najważniejszych miejscach kulturalno-rozrywkowych. Docelowym miejscem spoczynku rzeźby będzie Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

js

Najnowsze

Co w Krakowie