Przed nami 1. Małopolski Festiwal Balonowy „Odlotowa Małopolska”

Małopolska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie oraz Kraków Balloon Team zapraszają na 1. Małopolski Festiwal Balonowy – „Odlotowa Małopolska”, który rozegra się w najbliższych dniach na niebie w okolicach Nowego Sącza, Limanowej i w Pieninach.

1. Małopolski Festiwal Balonowy odbędzie się w dniach 7-10 lipca br., a balony będzie można ujrzeć nad Przyszową, Pisarzową, Nowym Sączem i Sromowcami Niżnymi. Do walki o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego, który jest główną nagrodą pierwszej edycji „Odlotowej Małopolski”, zgłosiło się aż 12 pilotów wraz z załogami! Ponadto będą rozgrywane jeszcze konkurencje o Puchar Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Puchar Wójta Gminy Łukowica oraz Puchar Wójta Gminy Limanowa.

W trakcie festiwalu zaplanowane jest 5 lotów. W ich trakcie piloci wraz z załogami będą mogli zobaczyć piękne i malownicze zakątki południowej Małopolski: Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy oraz Pieniny z Przełomem Dunajca. Loty odbędą się oczywiście w miarę możliwości pogodowych. A przy dobrej widoczności widzowie będą mogli zobaczyć piękne widoki w postaci balonów na tle Beskidów i Tatr.

Bazą dla pilotów będzie Gospodarstwo Agroturystyczne Jeżowa Woda w Przyszowej. Jest to wyjątkowy obiekt położony na wzniesieniu, z którego w pogodne dni rozpościera się piękny widok na malowniczy Beskid Wyspowy. Hasłem promocyjnym Jeżowej Wody jest „tradycja w nowoczesnym wydaniu”, co idealnie oddaje charakter tego miejsca. Nowoczesne rozwiązania ekologiczne w postaci fotowoltaiki, ekologicznej klimatyzacji oraz możliwie niskim śladzie węglowym połączone są z architekturą nawiązującą do tradycji lokalnych.

A w jaki sposób można wygrać zawody balonowe? W zawodach liczy się głównie precyzja. Dyrektor Sportowy planuje odpowiednie konkurencje – np. lokalizuje punkt który następnie oznaczony jest krzyżem o ramieniu 5 m., nad który każdy z pilotów powinien nadlecieć i rzucić marker, czyli taśmę obciążoną woreczkiem z piaskiem na końcu. Wygrywa ten, kto rzucił najbliżej środka.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na miejsca startów – przygotowania do lotów porannych będą mogli Państwo obserwować codziennie ok. godziny 6 rano – w piątek w Przyszowej, a w sobotę w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Start lotów popołudniowych będzie realizowany ok. godziny 18:30 – w czwartek w Przyszowej, w piątek w Pisarzowej ze Stadionu LKS Olimipa, a w sobotę z polany pod Schroniskiem PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych.

Dzięki temu wydarzeniu będą mogli Państwo poczuć namiastkę baloniarstwa, poczuć ciepło bijące z palników oraz zobaczyć i poznać pasję baloniarzy! Wszystkie najważniejsze informacje można znaleźć na załączonym plakacie naszego wydarzenia, albo na Facebookowej stronie „I. Małopolski Festiwal Balonowy „Odlotowa Małopolska”, gdzie będą na bieżąco publikowane informacje dotyczące lotów. Relacje z lotów i istotne komunikaty będą też publikowane na Facebookowych stronach Małopolskiej Organizacji Turystycznej i Kraków Balloon Team. Do zobaczenia! Szukajcie balonów na małopolskim niebie – Małopolska ZAPRASZA!

Program Festiwalu może ulec zmianie. Loty odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmuje Dyrektor Sportowy wydarzenia.

 

Najnowsze

Co w Krakowie