Przewodniczący Rady Miasta Krakowa: więcej dzielnic, ale mniej radnych dzielnicowych

Musisz przeczytać

Czy jest szansa na to, że dzielnice dostaną więcej pieniędzy? Może trzeba zmniejszyć ich liczbę? Kiedy pracę zacznie Forum Przyszłości Dzielnic? O tym, jak poprawić funkcjonowanie krakowskich dzielnic, mówi w rozmowie z KRKnews Przewodniczący Rady Miasta Krakowa DOMINIK JAŚKOWIEC.

– Propozycje specjalnych programów dla dzielnic, zmiany w sposobie dzielenia pieniędzy na poszczególne dzielnice – skąd ostatnio taka aktywność niektórych radnych dotycząca jednostek pomocniczych gminy?
– To pozorne działania, które mają pokazać mieszkańcom, że inicjatorzy tych pomysłów dbają o dzielnice. To protezy, które tak naprawdę nie rozwiązują problemu zbyt niskich środków finansowych przeznaczanych przez miasto na zadania dzielnic.

– A co trzeba zrobić?
– Powinno się realnie zwiększyć finansowanie dzielnic. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa pula środków dla jednostek pomocniczych jest taka sama od kilku lat. Klub Koalicji Obywatelskiej zwiększa wysokość tych środków, proponując rokrocznie poprawki do budżetu miasta, ale to działanie doraźne. Większe kwoty na zadania dzielnic trzeba zaprogramować w układzie wieloletnim.

– Trzeba, ale się nie da?
– Jako Rada Miasta nie możemy bezpośrednio zainicjować zmian w wieloletniej prognozie finansowej – musi to zrobić prezydent. Pojawi się jednak projekt uchwały kierunkowej, w której będziemy postulować, by prezydent przedłożył radzie stosowne zmiany.

– Zwiększyć – jak bardzo?
– Co roku można by zwiększać środki dla dzielnic tak, by za pięć lat były one dwa razy większe niż teraz. Jeśli dziś wszystkie dzielnice mają do dyspozycji ok. 44 mln zł, poprawkami dokładamy im jeszcze 5 mln zł, to dobrze byłoby dojść do 100 mln zł rocznie dla wszystkich dzielnic.

– I to rozwiązywałoby ich wszystkie problemy?
– Zbyt niskie finansowanie to – moim zdaniem – największy problem dzielnic. W latach 2014-2018 Rada Miasta dokonała wielu zmian w statutach, które dobrze określiły funkcjonowanie naszych jednostek pomocniczych. Zwiększenie finansowania byłoby postawieniem „kropki nad i”.

– Żadnych innych zmian?
Według mnie w dzielnicach jest po prostu za dużo radnych. Jednak do zmniejszenia ich liczby potrzebne są zmiany ustawowe. Kilka lat temu z mojej inicjatywy Rada Miasta przyjęła rezolucję w tej sprawie. Liczba radnych w jednostkach pomocniczych nie może być sztywno narzucana przez ustawę. Ustawa o samorządzie gminnym mówi jasno o 15 radnych w dzielnicach do 20 tysięcy mieszkańców i 21 radnych w dzielnicach powyżej tej liczby. Zamiast sztywnych reguł powinno się wprowadzić widełki tak, aby minimalna liczba radnych mogła wynosić w małych dzielnicach 9 – 11 osób, to naprawdę w zupełności wystarczy.
Warto pamiętać, że koszty funkcjonowania rad dzielnic są dużo wyższe niż wydatki na Radę Miasta. 372 radnych w dzielnicach to za dużo. Radnych powinno być mniej, wtedy można by zastanowić się nad podniesieniem ich diet, bo obecne 378 złotych miesięcznie jest karykaturalnie niskie.

– A dzielnic nie jest za dużo?
– To źle postawione pytanie. Najpierw musimy zdecydować, czym mają się zajmować. Czy mają działać jak małe gminy, na wzór dzielnic warszawskich? Czy może powinny zajmować się tak jak obecnie sprawami lokalnymi – remontami sal lekcyjnych, remontami ulic i budową chodników? Jeśli mają być podobne do gmin, to wtedy rzeczywiście należałoby zmniejszyć ich liczbę do 4, może 7.

– Do 7, czyli podział miasta na dzielnice byłby taki jak podział na okręgi wyborcze do Rady Miasta Krakowa…
– To zły pomysł. Granice dzielnic nie powinny pokrywać się z okręgami wyborczymi do Rady Miasta z bardzo prostego powodu. Podział na okręgi może się zmienić w każdej chwili i nie decyduje o tym Rada Miasta, tylko komisarz wyborczy. To wcale nie jest hipotetyczna sytuacja, miasto rozwija się w sposób nierównomierny.

– 18 dzielnic to za mało?
– Nie chodzi o to, aby wzorem Poznania stworzyć 42 osiedla samorządowe. Nie można jednak przejść obojętnie wobec faktu, że o tym, co dzieje się w poszczególnych dzielnicach coraz częściej decydują reprezentanci dużych osiedli, dominujących ludnościowo na ich terenie. Coraz więcej osób zwraca uwagę, że większość radnych dzielnicy reprezentuje mieszkańców największych osiedli, co dla pozostałych krakowian oznacza marginalizowanie ich spraw i problemów. Świętej pamięci prof. Ryszard Kulesza, jeden z twórców samorządu lokalnego, mówił, że podział na dzielnice powinien być tak zrobiony, by w każdej z nich była podobna liczba mieszkańców. W Krakowie te różnice są ogromne w Dzielnicy IV Prądnik Biały mieszka ponad 70 tys. krakowian, a w Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki ok. 15 tys.

– Czy to oznaczałoby zwiększenie liczby dzielnic o kilka nowych?
– Tak, mam na myśli podzielenie tych największych. Weźmy np. Dzielnicę VIII Dębniki – to powinny być co najmniej dwie osobne dzielnice Dębniki i Ruczaj. Przecież Dębniki to zupełnie inna specyfika i inne problemy lokalne niż te występujące na Ruczaju.

– To dobry temat na dyskusję w ramach Forum Przyszłości Dzielnic. Tyle że to gremium nie działa. To kolejna ofiara pandemii koronawirusa?
– Covid nie zabił Forum Przyszłości Dzielnic, ale rzeczywiście zablokował jego działania. Wiele osób uważa, że dyskusje powinny odbywać się w trybie stacjonarnym i liczę (wykażę się tu dużą dozą optymizmu), że uda się zorganizować pierwsze takie spotkanie we wrześniu. Drugi problem to oczekiwania dotyczące wykonania ekspertyz i badań opinii publicznej, które miałyby być podstawą do dalszych prac tego forum. Powiem otwarcie – w tym roku nie ma na to pieniędzy i w obecnej sytuacji są ważniejsze wydatki miasta. Może w przyszłorocznym budżecie znajdą się jakieś kwoty na ten cel.

– Czyli dzielnice muszą poczekać na lepszy czas?
– Absolutnie nie. W maju pojawi się projekt uchwały kierunkowej dotyczący sukcesywnego zwiększania finansowania dzielnic. I jeśli prezydent zaakceptuje ten pomysł, to już w przyszłym roku dzielnice będą miały więcej środków do dyspozycji.

Rozmawiał Grzegorz Skowron

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca