Przypadek Wisły: obraz patologii czy szansa na nowe otwarcie?

fot. DrabikPany via Foter.com

Telenowela z udziałem Wisły Kraków będzie podstawą dyskusji ekspertów i kibiców Białej Gwiazdy. Spotkanie odbędzie się w środę o godzinie 18. w Klubie Jagiellońskim (Rynek Główny 34). Uczestnicy odpowiedzą na pytanie, czy przypadek Wisły to obraz patologii czy szansa na nowe otwarcie.

Na przełomie grudnia i stycznia temat Wisły Kraków zdawał się gorączkować nie tylko całą piłkarską Polskę, ale i ludzi na co dzień nie związanych z futbolem. Pogłoski o upadku wielkiego klubu z tradycjami, egzotyczni inwestorzy z Szwecji i Kambodży, problemy z licencją czy finalnie ratunek ze strony m.in. żywej legendy Białej Gwiazdy. To tylko fragment długiej telenoweli z udziałem Wisły Kraków.

Zamęt wokół drużyny w przykry sposób obrazuje patologie, z jakimi muszą zmagać się polskie kluby. Nieefektywne zarządzanie finansami stawało się często przyczyną dyskredytacji klubów piłkarskich, a w późniejszym etapie ścieżką wprost do upadku.

Przykłady Ruchu Chorzów, ŁKS-u Łódź, Polonii Warszawa czy Lecha Poznań w realny sposób udowodniły, że nawet wielkie kluby z tradycjami mogą znaleźć się na dnie. Historie te przemijały jednak bez odpowiedniej refleksji, a wadliwe finansowanie i nadmierne wypływy grup kibicowskich zaczęto uznawać za normę. Należy się więc zastanowić czy zakręt, na którym znajduję się Wisła Kraków, jest tylko i wyłącznie winą chuligańskich wpływów i tragicznie funkcjonującego zarządu? Czy można też oskarżać instytucje państwowe, organy kontroli, PZPN, miejscowe elity, dziennikarzy i samych kibiców o brak odpowiedniej interwencji. Z drugiej strony być może sytuacja ta doprowadzi do prawdziwej rewolucji w polskiej piłce nożnej, a Wisła Kraków stanie się symbolem nowego otwarcia, za którym podąży większość piłkarskich klubów?

Na te wszystkie pytania postaramy się wspólnie odpowiedzieć w formie żywej dyskusji. Gościem specjalnym będzie Michał Trela, dziennikarz Przeglądu Sportowego, zajmujący się na co dzień m.in. sprawami Wisły Kraków.

Spotkanie odbędzie się w środę (6 lutego) o godzinie 18.00 w Klubie Jagiellońskim (Rynek Główny 34).

Zobacz także