Pustostany w Krakowie [mapa]. Ich liczba jest porażająca

Musisz przeczytać

Już 2041 miejskich lokali jest pustostanami, a pogarszający się stan wielu samorządowych nieruchomości sprawa, że kolejne budynki są opuszczane – alarmuje Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! I uruchamia internetową mapę, gdzie zostały zaznaczone wszystkie „:porzucone” mieszkania i lokale użytkowe.

Chcemy dać krakowianom narzędzie do monitorowania, co się dzieje z mienieniem komunalnym i w obrazowy sposób pokazać gigantyczną skalę problemu, aby zmotywować władze miasta do szybszego działania – tłumaczy Krzysztof Kwarciak, przewodniczący Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! – Kraków bardzo powoli zabiera się za remontowanie samorządowych lokali. Przy obecnym tempie działań magistratu, nawet kilkanaście lat może zająć doprowadzenie wszystkich mieszkań do stanu używalności – dodaje. Według niego trudno jest zrozumieć politykę krakowskiego samorządu. – Przecież naprawy często nie wymagają dużych nakładów, a poniesione wydatki w ciągu kilku lat zwróciłyby pobierane czynsze – twierdzi Krzysztof Kwarciak.

Mapa jest dostępna na stronie: www.krakowskiepustostany.pl. Zostały zaznaczone na niej wszystkie będące własnością miasta pustostany. – W ramach akcji uwzględniliśmy zarówno mieszkania jak i lokale użytkowe – zaznacza Krzysztof Kwarciak.
Klikając na znaczniki można wyświetlić bliższe informacje o każdej nieruchomości. Mapa będzie systematycznie aktualizowana. – W przyszłości na zielono zaznaczymy pustostany, które zostaną zasiedlone, a na żółto lokale, gdzie najemcy będą musieli się wyprowadzić ze względu na pogarszający się stan budynków. Dzięki temu będzie możliwy łatwy podgląd jak zmienia się sytuacja – podkreśla Krzysztof Kwarciak.

Fot. screen www.krakowskiepustostany.pl

– Przytoczone przez nas liczby trochę się różnią od informacji, które wcześniej pojawiły się w przestrzeni publicznej. Bazujemy jednak na oficjalnych miejskich dokumentach i nasze wyliczenia zostały potwierdzone pismami, które otrzymaliśmy od Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Budynków Komunalnych. Spośród należących do miasta nieruchomości pustostanami jest 1756 mieszkań oraz 285 lokali użytkowych. W naszej akcji uwzględniliśmy również lokalne użytkowe, bo część tych obiektów w prosty sposób można by przystosować do funkcji mieszkalnych, a po za tym szkoda, żeby stały one puste – mówi przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!

Na pojawienie się mapy pustostanów zareagował magistrat. „Pojawiła się i z dużym hukiem została nagłośniona – Krakowska Mapa Pustostanów. Pomysł fajny, ale mapa w dużej części nieprawdziwa. Do miejskich pustostanów mieszkaniowych zaliczono mieszkania, których właścicielem nie jest miasto. Przedstawiono również lokale, które są tylko potencjalnymi pustostanami” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta. Urzędnicy podkreślają, że „nie pokazano szczegółów, a przecież są dostępne kwartalne raporty”. – Wtedy wyszłoby, że 60 proc. pustostanów mieszkaniowych już jest w remoncie, 20 proc. ze względów prawnych i technicznych nie może być zagospodarowane, a 20 proc. to lokale przeznaczone do sprzedaży lub nienadające się do zasiedlenia – twierdzą urzędnicy. I publikują wykres pustostanów przygotowanych do zasiedlenia.

Fot. krakow.pl

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca