Rada Miasta decyduje o składzie Komisji Medalu Cracoviae Merenti

W środę, 1 grudnia 2021 roku Rada Miasta Krakowa zdecyduje, czy zostanie zmieniony skład Komisji Medalu Cracoviae Merenti. Obywatelski projekt uchwały, pod którym podpisało się kilkaset osób zakłada, że metropolitę krakowskiego zastąpi w tym gremium dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. W praktyce chodzi o wykluczenie z Komisji Medalu Cracoviae Merenti abpa Marka Jędraszewskiego.

Tu będziecie mogli śledzić dyskusję na ten temat, jaka odbędzie się podczas środowej sesji Rady Miasta. Podamy także wynik ostatecznego głosowania.

Medale Cracoviae Merenti to – obok Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa – najważniejsze wyróżnienie samorządu krakowskiego. Medale przyznaje Rada Miasta, ale po wskazaniu kapituły, w której zasiadają prezydent Krakowa, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i metropolita krakowski. Obywatelski projekt zakłada, że metropolitę zastąpi dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Za obywatelskim projektem stoją działacze Inicjatywy Obywatelskiej – STOP klerykalizacji Polski.

Uzasadnienie do projektu uchwały jest krótkie: „Skład Komisji Medalu Cracoviae Merenti ustala Rada Miasta Krakowa, tym samym to Rada decyduje o jej składzie, jak również o zmianach. Biorąc pod uwagę, iż w ostatnim okresie zachowania przedstawicieli kościoła katolickiego powodują niepokoje społeczne i dzielą społeczeństwo, zasadnym byłoby, żeby w skład Komisji wchodził przedstawiciel lub przedstawicielka instytucji, która jest ponad podziałami społecznymi”.

Obywatelski projekt uchwały jest jednym z pierwszych punktów obrad środowej sesji. Obrady rozpoczynają się o godz. 10. Przebieg sesji można śledzić on lina na  RMK Live – Magiczny Kraków (www.krakow.pl).

Debata – obywatelski projekt uchwały w sprawie zmiany składu Komisji Medalu Cracovia Merenti

Godz. 10.00
Rozpoczyna się sesja Rady Miasta. Na debatę o obywatelskim projekcie trzeba poczekać kilkadziesiąt minut. Przypomnijmy, że to drugie podejście. Dwa lata temu inicjatorem uchwały w sprawie wykluczenia abpa Marka Jędraszewskiego ze składu Komisji Medalu Cracovia Merenti był przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec. Wówczas większość odrzuciła ten projekt. Teraz obywatelska inicjatywa zakłada zmiany w składzie komisji – metropolitę krakowskiego miałby zastąpić dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Godz.10.05
W oczekiwaniu na debatę można zapoznać się opinią prezydenta Jacka Majchrowskiego do obywatelskiego projektu. „Skład Komisji Medalu „CRACOVIAE MERENTI” ustala Rada Miasta Krakowa, tym samym to Rada Miasta Krakowa decyduje o zmianach w jej składzie” – czytamy w tej opinii. Prezydent informuje w niej również, że w tej kadencji (do roku 2023) Komisja Medalu Cracovia Merenti nie musi się już zbierać, bo medale możliwe do przyznania w latach 2018-2023 zostały już rozdysponowane. Dwa lata temu prezydent negatywnie odnosił się do wykluczenia metropolity krakowskiego ze składu Komisji Medalu Cracoviae Merenti.

Godz.10.15
A tu można się zapoznać z obywatelskim projektem uchwały w sprawie zmian w składzie Komisji Medalu Cracoviae Merenti.

Godz. 10.50
Prowadzący obrady przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec in formuje, że jako pierwszy punkt po interpelacjach będzie rozpatrywany obywatelki projekt uchwały w sprawie zmian w Komisji Medalu Cracoviae Merenti. Zaraz po dyskusji odbędzie się głosowanie.

Godz. 11.02
Powinna rozpocząć się debata na projektem w sprawie zmian w składzie Komisji Medalu Cracoviae Merenti. Obywatelski projekt w imieniu grupy mieszkańców miała przedstawić Katarzyna Wójtowicz, ale wzywana do głosu nie pojawiła się. Punkt został zawieszony. Radni zajęli się informacją o Muzeum KL Plaszow. Ta sprawa też budzi emocje, więc na debatę o składzie komisji medalu trzeba będzie poczekać kilkadziesiąt minut.

Godz. 12.40.
Rozpoczyna się debata. Głos zabiera Katarzyna Wójtowicz. – Kiedy w 1992 roku tworzono kapitułę medalu, jej skład był wtedy oczywisty – mówi przedstawicielka inicjatorów projektu uchwały. Podkreśla, że wskazanie prezydenta miasta i rektora UJ nadal jest oczywiste, że wiele lat temu obecność metropolity krakowskiego też było oczywiste, ale od tego czasu wiele się zmieniło. Poinformowała, że pod projektem zebrano ponad 700 podpisów, ale dodaje, że zebranie 10 razy więcej nie byłoby żadnych problemów. – Nie ma co ukrywać, że abp marek Jędraszewski jest odzwierciedleniem współczesnego, niedobrego obrazu kościoła. Marek Jędraszewski szkodzi nie tylko grupom, które wyklucza, ale szkodzi też samemu kościołowi – mówi Katarzyna Wójtowicz. I dodaje, że kościół dziś nie jest organizacją która scala ludzi. Jej zdaniem w komisji medalu powinny zasiadać osoby reprezentujące instytucje, które są dla nas wszystkich, a ludzie odchodzą z kościoła na znak protestu przeciwko temu, co dzieje się w polskim kościele. Katarzyna Wójtowicz tłumaczy, że zmiana składu komisji medalu nie jest sprawą polityczną – dowodzić ma tego wskazanie na miejsce metropolity krakowskiego dyrektora Zamku królewskiego na Wawelu. – Nie jest tajemnicą, że obecny dyrektor Wawelu lubi jedną partię – mówiła. – Bardzo proszę odłożyć na bok wiarę i niewiarę, opcje polityczną, wtedy wyłoni się jasny obraz, że komisja medalu nie powinna mieć w swoim składzie przedstawiciela Archidiecezji Krakowskiej – apelowała.

Godz. 12.57
Prezydent Jacek Majchrowski podkreśla, że negatywnie opiniuje projekt uchwały w sprawie zmian w Komisji Medalu Cracoviae Merenti. Przypomina, że ten skład tworzą przedstawiciele instytucji. – Mam świadomość, że większość osób nie zgadza się z wypowiedziami arcybiskupa Jędraszewskiego. Ja też z niektórymi wypowiedziami się nie zgadzam. Ale nie możemy tak podchodzić do sprawy – przekonywał prezydent Majchrowski. Dodał, że jest duże prawdopodobieństwo, że po zakończeniu tej kadencji abp Jędraszewski powinien złożyć rezygnacje z urzędu i wtedy być może przyjdzie tu abp Grzegorz Ryś. – I wtedy będziemy go przywracać? – pytał.

Godz. 13.02.
Stanowiska klubów. Włodzimierz Pietrus informuje, że PiS będzie głosował przeciw. Uważa, że to sprawa polityczna. Dominik Jaśkowiec w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej informuje, że klub KO popiera inicjatywę. – Powinniśmy rozdzielić to co cesarskie i to co boskie, by w kapitule medalu nie było przedstawicieli żądnej religii – mówi przewodniczący rady Miasta. Ale nie kryje, że KO uważa, iż abp Jędraszewski przez swoje wypowiedzi nie zasługuje na zasiadanie w komisji tak ważnego wyróżnienia samorządu krakowskiego.

Godz. 13.07
Głos zabierają radni.
Łukasz Wantuch (Przyjazny Kraków) zwraca uwagę, że brakuje mu stanowiska Muzeum na Wawelu. – Wypadałoby zapytać dyrektora tego muzeum – dodaje radny. Zaznacza, że nie jest zwolennikiem abpa Marka Jędraszewskiego, informuje, że jest agnostykiem, więc jego głos jest jak najbardziej obiektywny. – Stawianie równości między arcybiskupem Jędraszewskim jest błędem – mówi radny Wantuch. I dodaje, że jest duże prawdopodobieństwo, iż papież Franciszek nie przedłuży urzędu abp. Jędraszewskiemu.
Włodzimierz Pietrus (PiS) powtarza, że chodzi o upolitycznienie komisji.
Małgorzata Jantos (KO) podkreśla, że w wielu regulaminach nagród są zapisy, iż osoba, która dokonała rzeczy haniebnych, może zostać wykluczona z gremium. – Można by się zastanowić nad rozszerzeniem kapituły o innych wyznaniach – dodaje.
– Słuchając referentki nie dowierzałem, że można tak nisko upaść – ocenia Stanisław Zięba (PiS). – Nie da się polemizować z tak obraźliwym wulgaryzmem – twierdzi radny. I dziękuje prezydentowi za obiektywną ocenę sytuacji. – To wygląda tak, jakby opozycja chciała wybierać biskupa. Opamiętajcie się – apeluje Stanisław Zięba. – Ta uchwała jest przeciwko Krakowowi – dodaje. I dziękuje prezydentowi za obiektywną ocenę sytuacji.
– Obecna sytuacja to lampka, dzięki której możemy zastanowić się nad zmiany w składzie komisji medalu. Żaden biskup nie powinien wrócić, mamy brak rozdziału kościoła od państwa – mówi radny KO Łukasz sek. I jako przykład podaje, że w jednej z gmin pod Nowym Sącz wystąpienie jednej radnej polegało na odśpiewaniu na sesji „Bogurodzicy”.
Michał Drewnicki (PiS) uważa, że są dwa cele projektu uchwały – wylanie pogardy na kościół, ludzi wierzących i wyznawanych przez nie wartości oraz promocja i reklama, by ludzie wpłacali na organizacje Stop klerykalizacji. – Powinniśmy kierować cnotami obywatelskimi, a nie zgadzać się na takie haniebne wystąpienia.
Stanisław Zięba (PiS) zgłosił wniosek, by zabezpieczył wypowiedzi, które były obraźliwe.
– Szanuję pogląd o wykluczeniu arcybiskupa Jędraszewskiego, ale go nie podzielam. Razi mnie język, do jakiego sięgają zwolennicy tej uchwały – mówi Wojciech Krzysztonek. – Ci, którzy przyszyli rozpalić stos dla arcybiskupa Jędraszewskiego i mówią, że walczą z językiem nienawiści, sami go używają – dodaje radny Krzysztonek.
Andrzej Hawranek apeluje o zakończenie dyskusji, która odbiega od standardów, by nie debata nie poszła w kierunku ciężkich epitetów.

Godz. 12.45
Dyskusje podsumowuje Katarzyna Wójtowicz. Podkreśla, że sprawa nie ma charakteru politycznego. Zapewnia, że nie używała słów obraźliwych. – Chyba, że fakty kogoś obrażają – dodaje. I apeluje po raz kolejny o poparcie dla projektu uchwały.

Godz. 13.50
Głosowanie.
Za uchwałą głosowało 14, przeciw 24, od głosu wstrzymało się 3. Rada Miasta odrzuciła projekt uchwały w sprawie zmian w składzie Komisji Medalu Cracoviae Merenti. To oznacza, że abp. Marek Jędraszewski nadal jest jej członkiem. Druga próba w tej sprawie także zakończyła się przegraną zwolenników wyrzucenia metropolity z gremium przyznającego ważne wyróżnienia miasta Krakowa.

Fot. screen relacja z sesji Rady Miasta Krakowa

(red)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie