Radni chcą pomnika Bohdana Smolenia na rogu Jabłonowskich i Czapskich. Urzędnicy nie

Rada Miasta Krakowa przyjęła rezolucję w sprawie lokalizacji pomnika Bohdana Smolenia. Jego rzeźba wraz z ławeczką miałaby stanąć na rogu ulic Jabłonowskich i Czapskich, byłaby przeklejona do fasady domu studenckiego „Bratniak”. Radni poprali inicjatywę obywatelska, której przeciwni są urzędnicy.

Za podjęciem rezolucji głosowali głównie radni Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, przeciwni byli m.in. radni Nowoczesnej i prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. Za głosował członek tego klubu Łukasz Wantuch, który jest gorącym orędownikiem ustawienia rzeźby Bohdana Smolenia przy domu studenckim „Bratniak”. – Po przyjęciu tej rezolucji szanse tego pomnika wzrosną do 10 procent – mówił radny Wantuch jeszcze przed głosowaniem. – Mam nadzieje, że te rezolucja spowoduje, iż Urząd Miasta zmieni zdanie.
Małgorzata Jantos, radna Nowoczesnej, przestrzegała, że taki sposób postępowania to niebezpieczny precedens. Podkreślała, że nie odnosi się do postaci Bohdana Smolenia, a chodzi jej o to, że są procedury lokalizowania pomników, tym czasem w tym przypadku inicjatorzy pomnik już wykonali dla konkretnej lokalizacji, a teraz chcą jej zatwierdzenia.
Większość radnych uznała jednak, że inicjatywa jest warta poparcia. Nie oznacza, to jednak, że pomnik Bohdana Smolenia rzeczywiście stanie na rogu ulic Jabłonowskich i Czapskich. Rezolucja nie jest zobowiązaniem dla prezydenta, to tylko apel do niego.

Wyrzeźbiona postać Bohdana Smolenia jest już gotowa, została wykonana według projektu Karola Badyny, prof. Akademii Sztuk Pięknych. Odlew miałby zostać przymocowany do ściany domu studenckiego, od strony ul. Czapskich, lekko wychylona głowa artysty ma patrzeć w kierunku ławki umieszczonej przy ścianie od strony ulicy Jabłonowskich. „…Rzeźba nie naruszy dotychczasowej przestrzeni architektonicznej, a raczej ją uatrakcyjni. Rzeźba oraz ławeczka minimalnie zmniejszą ciąg komunikacyjny chodników” – twierdzą inicjatorzy budowy pomnika Bohdana Smolenia i obywatelskiego projektu rezolucji w sprawie lokalizacji rzeźby kabareciarza, przyjętej przez radnych na sesji Rady Miasta Krakowa w środę, 2 marca 2022 roku.

„W oparciu o otrzymane materiały i negatywne opinie ze strony Plastyka Miasta i brak opinii właściwych komórek organizacyjnych oraz Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i stosownej uchwały Rady Miasta Krakowa, inicjatywa upamiętnienia P. Bohdana Smolenia w zaproponowanej formie pomnika nie może zostać zrealizowana” – stwierdzili jednak urzędnicy w swojej opinii.
„Miejsce to jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na znaczenie Bohdana Smolenia dla naszego miasta oraz całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Rolniczego. Bohdan Smoleń studiował na Akademii Rolniczej i właśnie w tym Domu Studenckim rozpoczęła się jego błyskotliwa kariera artystyczna. Był współzałożycielem najlepszego studenckiego kabaretu z pierwszej połowy lat siedemdziesiątych – Kabaretu „Pod Budą” i jego niekwestionowaną gwiazdą” – podkreślają w rezolucji inicjatorzy budowy pomnika Bohdana Smolenia w Krakowie.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie