Ranking najlepszych uczelni świata. Awans Uniwersytetu Jagiellońskiego

W najnowszym rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie na rok 2023, Uniwersytet Jagielloński zajął 293. miejsce. To najwyższa pozycja UJ w historii w tym jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej prestiżowych raportów oceniających szkoły wyższe. Z polskich uczelni, wyższe miejsce zajął jedynie Uniwersytet Warszawski (miejsce 284).  

8 czerwca opublikowano najnowszy ranking QS World University Ranking 2023. To jeden z trzech – obok Times Higer Education i tzw. rankingu szanghajskiego – najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej prestiżowych raportów oceniających uczelnie wyższe. 

W tym roku w rankingu znalazło się  prawie 1,5 tys. instytucji z całego świata. Zestawienie powstało w oparciu o 6 kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy. Każdego roku firma Quacquarelli Symonds publikuje 3 osobne zestawienia, oceniające całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów.

W tegorocznym rankingu Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany na najlepszym w historii 293. miejscu, co oznacza awans o 16 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia. Autorzy rankingu podkreślili, że UJ jest drugą najstarszą uczelnią w Europie Środkowej i zajmuje ważne miejsce na akademickiej mapie świata. W opisie wskazano też, że UJ to 16 wydziałów, ok. 4 tys. pracowników naukowych, 87 zróżnicowanych obszarów badawczych i ponad 40 tys. studentów, którzy w ok. 150 kołach studenckich realizują swoje zainteresowania naukowe. Wskaźnikami, w których najlepiej oceniono najstarszą polską uczelnię, są stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, prestiż wśród pracodawców oraz reputacja w środowisku akademickim.

W rankingu QS World University Rankings znalazły się również inne polskie uczelnie . Oprócz UJ i UW  „Polskie” podium zamykają ex aequo Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Politechnika Warszawska, które sklasyfikowano w przedziale między 521. a 530. pozycją. Ponieważ uczelniom poniżej 500. miejsca nie przyznaje się już osobnych miejsc, są one grupowane w większych blokach. Od miejsca 801. do 1000. znalazły się: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska. W przedziale 1001-1200 uwzględniono: Politechnikę Śląską w Gliwicach, Politechnikę Lubelską, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Z kolei pomiędzy 1201. a 1400. lokatą sklasyfikowano Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Światowy „numer jeden” to Massachusetts Institute of Technology (MIT). Miejsce drugie zajął brytyjski University of Cambridge, a trzecie – Uniwersytet Stanforda. Jeśli chodzi o Europę kontynentalną, najlepiej wypada ETH w Zurichu (9. miejsce), a w Unii Europejskiej – Université PSL w Paryżu (26. miejsce).

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie