Rekordowa frekwencja. Ponad 2,5 mln osób odwiedziło Wawel

Ponad 2,5 mln osób odwiedziło Zamek Królewski na Wawelu w mijającym roku. To rekordowa frekwencja muzeum.

 – Osiągnęliśmy największą w historii frekwencję na Wawelu. Całą instytucję naszą odwiedziło 2 mln 561 tys. osób. To absolutny rekord, pewnego rodzaju granica, którą mam nadzieję pobijemy, ale będzie nam bardzo trudno” – powiedział na konferencji prasowej w  dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

W 2023 r. Zamek Królewski zorganizował 16 wystaw, w tym 10 w samym zamku na Wawelu, pozostałe w swoich oddziałach w Pieskowej Skale i we Dworze w Stryszowie. W rekordowej liczbie ponad 2,5 mln zwiedzających 2,3 mln to osoby, które zwiedziły ekspozycje w Krakowie. W 2023 r. zespół Zamku przygotował też największą w historii tej instytucji wystawę – „Obraz Złotego Wieku” o świecie ostatnich Jagiellonów. Znalazło się na niej ponad 400 obiektów z całego świata i 30 zdjętych ze stropu renesansowych głów wawelskich.

Spektakularne otwarcie wystawy „Obraz Złotego Wieku” na Wawelu

Na przyszły rok Muzeum zapowiedziało otwarcie 16 ekspozycji. Najważniejszym wydarzeniem będzie otwarcie 4 stycznia nowej trasy zwiedzania: „Wawel Podziemny. Lapidarium” pod wschodnim skrzydłem Zamku. Goście będą mogli zobaczyć także: wystawę XVII-wiecznej porcelany miśnieńskiej w nowej aranżacji, związane z Wawelem dzieła Stanisława Wyspiańskiego oraz pamiątki po królach z dynastii Sasów, koronowanych na Wawelu. 

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie