Rekordowy Budżet Obywatelski. Do wydania aż 30 milionów!

Tegoroczny Budżet Obywatelski będzie rekordowy. Na realizację projektów miejskich i dzielnicowych miasto przeznaczy aż 30 mln. złotych, to ponad dwukrotnie więcej niż w ubiegłorocznej edycji.

Co ciekawe, w głosowaniu będą mogli wziąć udział wszyscy krakowianie, bez względu na wiek. Zarówno zmiana kwoty, jak i zniesienie kryterium wiekowego wiąże się z nowelizacją ustawy o samorządach.

Miało nie być, a jest

Pierwotnie miasto zamierzało zrezygnować z tegorocznego głosowania. Możliwe byłoby wyłącznie składanie wniosków. Rada Budżetu Obywatelskiego podjęła taką decyzję powołując się na – jej zdaniem –„nieprecyzyjne przepisy”. Informacja ta zbulwersowała mieszkańców i aktywistów, niezgadzającą się na wybiórczą interpretację prawa. Koniec końców, po nieco ponad dwóch tygodniach magistrat po konsultacji z prawnikami wycofał się rakiem z kontrowersyjnego pomysłu. Okazało się bowiem, że wspomniana wcześniej nowela wymusza na samorządach realizację budżetu obywatelskiego, a co za tym idzie także głosowania.

–Wprowadziła ona pewne nowe reguły dotyczące budżetów obywatelskich. Chcieliśmy w tym roku nie organizować budżetu obywatelskiego i przygotować się na przyszłoroczną edycję, ale po krytyce zdecydowaliśmy, że nie należy być ostrożnym, tylko iść „ostro” – tłumaczył podczas czwartkowej konferencji wiceprezydent Andrzej Kulig.

Będzie wyższa frekwencja?

Dobrą informacją jest ta, że miasto przesunęło termin głosowania. W czasie wcześniejszych edycji głosowanie wypadało w wakacje, co odbijało się na żenująco niskiej frekwencji. W tym roku krakowianki i krakowianie pójdą do urn na przełomie września i października. – Poprzedni, czerwcowy był terminem wyjątkowo niekorzystnym. Balansował na granicy wakacji, co przynosiło niekorzystne efekty frekwencyjne – mówił wiceprezydent Kulig. Wnioski do tegorocznej edycji BO będzie można składać przez cały maj.

2/3 kwoty budżetu trafi na realizację projektów dzielnicowych, wydatki na zadania ogólnomiejskie pochłoną 10 milionów.

Wszyscy do urn!

W tym roku w głosowaniu będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek. Wystarczy, że zameldowani są w Krakowie. Do tej pory w plebiscycie mogły brać udział wyłącznie osoby, które ukończyły 16 lat. Pewną nowością jest również wprowadzenie możliwości składania propozycji projektów dzielnicowych poza miejscem zamieszkania.

Niewiele zmieni się także w samym procesie głosowania. Miasto postanowiło, że głosować będzie można na dwa sposoby – za pomocą papierowych kart i przez internet.

Zobacz także