Rekordowy Budżet Obywatelski! Krakowianie stanęli na wysokości zadania

Budżet obywatelski 2019/ fot. Tomasz Cichocki

Zgłoszono rekordową liczbę projektów, rozparcelowano rekordowe pieniądze i zaktywizowano największą od lat liczbę mieszkańców. Właśnie ogłoszono zwycięskie projekty w tegorocznym Budżecie Obywatelskim.

Rekordzistą w rekordowej edycji Budżetu Obywatelskiego został projekt „Tak dla parku przy Karmelickiej”. Otrzymał on 20571 punktów, a koszt jego realizacji ma wynieść 2 mln zł. Drugi z projektów ogólnomiejskich – „JASNE, że Bulwary! – piękne i bezpieczne Bulwary nad Wisłą” – zebrał blisko połowę mniej punktów (10527) i nieznacznie wyprzedził zadanie „Młynówka Królewska – najdłuższy park w Polsce!”.

Łącznie do realizacji zakwalifikowało się 10 projektów ogólnomiejskich. Oprócz wyżej wymienionych również: „Samochód dla schroniska dla zwierząt”, „Centrum Sportów Miejskich”, „Aleja Róż na nowo”, „Bezpiecznie nad wodą”, „Śmieciomaty z nagrodami”, „Stop dzikim wysypiskom śmieci” oraz „Natura dla Podgórza”.

Suma kosztów realizacji tych zadań ma wynieść 10 mln zł.

Rekordziści z Podgórza

Jeśli chodzi o zadania dzielnicowe, to rekordową liczbę projektów do wyboru mieli mieszkańcy Nowej Huty, bo tam zgłoszono aż 63 zadania, z kolei najwięcej pomysłów zostanie zrealizowanych w Podgórzu Duchackim (16). Najwięcej punktów ze wszystkich zadań dzielnicowych zebrał za to „Zielony skwer Mały Płaszów – Lipska” na Podgórzu (3992), z kolei „Kurs komunikatywnego jęz. angielskiego dla seniorów z CAS” zakwalifikował się do realizacji z najmniejszą liczbą punktów – 25.

Najwięcej głosów otrzymały projekty dotyczące zieleni i ochrony środowiska (34%), a następnie infrastruktury (15%) oraz sportu i infrastruktury sportowej (14%).

36 proc. więcej niż rok temu

Najważniejszy wynik dotyczył jednak frekwencji, bo była ona najwyższa od 2014 r. Tym razem oddano 53 647 głosów, z czego 50 004 ważnych. Dla porównania w ubiegłym roku zagłosowało niecałe 33 tys. osób.

– To jest prawie 36 proc. więcej – podkreśla Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. – To świadczy o tym, że większa kwota na Budżet Obywatelski i otwarcie się na osoby poniżej 16. roku życia przyniosło oczekiwany efekt. W kolejnej edycji musimy zadbać, by grupa głosujących jeszcze bardziej się powiększyła – dodaje.

W uzyskaniu takiej frekwencji zdecydowanie pomogło głosowanie on-line, bo tą drogą projekty wybrało 36 670 osób.

– Formuła głosowania przez internet sprawdza się – nie ma wątpliwości Płoskonka.

Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej: – Cieszy mnie, że frekwencja przekroczyła 50 tys. To oznacza, że udało nam się poszerzyć zakres osób biorących udział w procedurze BO, mimo że w tym roku – z uwagi na zmieniony regulamin, a co za tym idzie kalendarz Budżetu Obywatelskiego – nie było mowy o promocji projektów podczas pikników w parkach. Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w głosowaniu.

To nie koniec emocji…

… ponieważ w poniedziałek dowiemy się, którzy spośród głosujących otrzymają tablet. 50 z nich trafi do osób głosujących przez internet, a 50 do tych, którzy wybrali tradycyjny sposób oddania głosu.

Zobacz także