Mimo wybitnie nieprzychylnych okoliczności, tegoroczny Budżet Obywatelski okazał się rekordowy. Teraz wnioskodawcy muszą jeszcze postawić kropkę nad „i” w postaci dostarczenia list poparcia.
Pandemia koronawirusa życie niemal wszystkich wywróciła do góry nogami. Nie inaczej było z Budżetem Obywatelskim, który musiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Rekord za rekordem
W tej sytuacji wybór mógł być tylko jeden – przenieść znaczną część działań do internetu, bo tylko w taki sposób można było zachować rygory narzucone w trakcie pandemii. Udało się to zrobić, choć łatwo nie było.
Organizatorzy wzmocnili komunikację z mieszkańcami przez strony internetowe oraz media społecznościowe, ambasadorzy organizowali spotkania w sieci, za pośrednictwem internetu rozwiewali również wątpliwości mieszkańców.
Efekt? Kolejny rekord Budżetu Obywatelskiego został pobity, co pokazuje, że ludzie chcą sami decydować o swoim mieście i osiedlu nawet wtedy, gdy wymaga to od nich jeszcze większego zaangażowania i poszukiwania nieszablonowych rozwiązań.
Dzięki temu pobito rekord pod względem liczby projektów. Złożono ich 988, czyli o 39 więcej niż rok wcześniej. Powstało 181 projektów ogólnomiejskich i 807 dzielnicowych. Najwięcej dotyczyło zieleni i ochrony środowiska (25 proc.), na drugim miejscu znalazły się projekty infrastrukturalne (23 proc.), a na kolejnych te dotyczące sportu i infrastruktury sportowej to (16 proc.) i kultury (11 proc.). Na realizację wybranych projektów łącznie przeznaczone będą 32 mln zł.
Nie zapominajcie o listach poparcia!
By projekt został uznany za kompletny, obowiązkowe jest dostarczenie przez wnioskodawcę listy poparcia. Z racji pandemii wydłużono jednak czas na ich złożenie.
„W związku sytuacją zagrożenia epidemicznego oraz w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców w marcu podjęto decyzję o wydłużeniu terminu na dostarczenie listy poparcia do zgłoszonego przez Wnioskodawcę projektu. Wymagana lista […] może być dostarczona w terminie późniejszym niż wymagane 7 dni […], jednak nie później niż do 24 lipca. Dodatkowe informacje dotyczące uzupełnień list poparcia będą przekazywane Wnioskodawcom korespondencją mailową i/lub telefonicznie” – – czytamy w komunikacie.
To oznacza, że wnioskodawcy mają jeszcze ok. miesiąca, by spełnić formalności. Jednak urzędnicy zachęcają i przypominają aby listę poparcia dostarczyć wcześniej
z uwagi na znoszenie ograniczeń dotyczących rozprzestrzeniania się choroby COVID-19,a także zbliżający się czas urlopowy. Urzędnicy także przypominają, że w przypadku projektów dzielnicowych należy dostarczyć 15 podpisów mieszkańców dzielnicy, a w przypadku projektów ogólnomiejskich – 15 podpisów mieszkańców Krakowa.
Obecnie projekty przechodzą weryfikację formalną i merytoryczno–prawną. Z kolei listy poparcia, które są elementem niezbędnym do prawidłowego złożenia projektu (!), można dostarczyć bezpośrednio do specjalnej skrzynki mieszczącej się w holu:
– Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowie, ul. Jana Dekerta 24 w godzinach 7:40 – 15:30
– Urzędu Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4 w godzinach 7:40 – 15:30
lub wysłać na poniższy adres:
– Wydział Polityki Społecznej i Zdrowie, ul. Jana Dekerta 24, 30 – 703 Kraków.
Listę poparcia dla danego projektu można wygenerować po zalogowaniu się do Internetowej Platformy budżetu obywatelskiego.