Rekrutacja do Grupy Wagnera w Krakowie? Idiotyczna prowokacja

Musisz przeczytać

Krakowska policja wyjaśnia, kto stoi za naklejkami, które w ostatnich tygodniach pojawiły się w mieście i swoją treścią mają nawoływać do dołączenia do Grupy Wagnera- prywatnej armii Jewgienija Prigożyna. O jednej z nich na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformował Radny Krakowa, Łukasz Wantuch. Wcześniej media społecznościowe obiegło nagranie, na którym można zobaczyć podobną etykietę w jednej z krakowskich toalet publicznych.

W sieci od kilku dni pojawia się coraz więcej informacji o tajemniczych naklejkach, na których znajduje się hasło: „We are here. Join us” tł. „Jesteśmy tutaj. Dołącz do nas”. Dodatkowo na naklejce znajduje się podpis „PMC Wagner Group” oraz kod QR, którego zeskanowanie odsyła na rosyjskojęzyczną stronę. Według zamieszczonych przez radnego informacji podobna naklejka pojawiła się w okolicach II obwodnicy, ul. Wita Stwosza, nieopodal parkingu przy Muzeum AK.

Policja zapewnia, że wie o sprawie i wyjaśnia już, kto tak naprawdę stoi za pojawieniem się naklejek. Pod uwagę brane są zarówno hipotezy dotyczące próby wyłudzenia informacji, głupiego żartu, ale również realnego zagrożenia ze strony armii działającej na usługach Władimira Putina. Do tej pory krakowska policja otrzymała dwa zgłoszenia w tej sprawie.

Rozmieszczanie naklejek zachęcających do rekrutacji do grupy Wagnera może stanowić element wojny informacyjnej. Rosyjskie prowokacje wyglądają na próbę zastraszenia Polaków obecnością wagnerowców przy polsko-białoruskiej granicy. Warto jednak zwrócić uwagę, że potencjalnie zagrożony działaniami grupy Wagnera obszar jest ściśle chroniony.

 – Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie liczy, że Grupa Wagnera – kilka tysięcy żołnierzy – zaatakuje Polskę. Trzeba się liczyć jednak z działaniami niestandardowymi. Może to być próba destabilizacji punktowej granicy, jakieś ataki terrorystyczne – mówił na początku sierpnia wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Grupa Wagnera oferuje usługi swoich najemników w wielu miejscach na świecie, gdzie sytuacja polityczna jest niestabilna, najczęściej w rejonie Afryki i Bliskiego Wschodu. Ze względu na przypisywane organizacji powiązania z Kremlem przypisuje się jej wykonywanie zadań zgodnych z interesami Kremla. Struktury organizacji stanowią niemal w całości byli żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Patrycja Bliska 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca