Rektorka, dziekanka, kanclerka. Uniwersytet Ekonomiczny wprowadzi żeńskie końcówki funkcji

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wprowadza oficjalnie stosowanie męskich i żeńskich nazw osobowych, czyli tzw. feminatywów. 

Feminatywy, czyli żeńskie nazwy funkcji, stanowisk i tytułów, uczelnia wprowadziła od 8 marca.  Jak informuje uczelnia, zmiany zostały wprowadzone, by „przeciwdziałać wykluczeniu i wspierać równość w sferze społecznej”. – Pracownice i pracownicy, doktorantki i doktoranci, studentki i studenci mają możliwość komunikowania się z użyciem tzw. feminatywów zarówno w ramach komunikacji wewnątrzuczelnianej, jak i tej zewnętrznej – tłumaczy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. 

Prace związane z wprowadzeniem feminatywów podzielone były na trzy etapy, z których pierwszym było przygotowanie i przeprowadzenie ankiety wśród członków społeczności akademickiej.

 – Ankietę opracował zespół w składzie: prof. dr hab. Anna Karwińska oraz prof. dr hab. Janina Filek. Pytania dotyczyły m.in.: znajomości problematyki feminatywów, roli feminatywów w zmienianiu sytuacji zawodowej kobiet, czy też poziomu akceptacji dla wprowadzania w UEK nazw stanowisk w wersji feminatywnej. Ankieta została przeprowadzona w dniach 17-31 marca 2023 r. i wzięło w niej udział ponad 1100 osób (pracownicy, studenci, doktoranci) – wyjaśnia uczelnia. 

Kolejnym etapem była dyskusja w obrębie członków wspólnoty akademickiej nad ewentualnym wprowadzeniem feminatywów. Ostatnim krokiem było opracowanie przez Komisję ds. Równego Traktowania, we współpracy z Działem Prawnym regulacji dotyczącej wprowadzenia feminatywów w UEK.

 – Prace nad regulacją prawną dotyczącą feminatywów wpisują się w szerszy kontekst działań na rzecz równości i równouprawnienia, które realizowane są od początku kadencji 2020-2024. W ramach tych działań m.in. opracowano i przyjęto Plan Równości Płci UEK, a także wprowadzono procedurę przeciwdziałania dyskryminacji w UEK. Powołano także rektorską Komisję ds. Równego Traktowania oraz ustanowiono stanowisko Pełnomocnika Rektora ds. Równego Traktowania – informuje uczelnia.

Patrycja Bliska 

600 uczestniczek pierwszego Krakowskiego Biegu Kobiet (ZDJĘCIA)

 

Najnowsze

Co w Krakowie