Rozpoczęły się prace konserwacyjne jednej z najbardziej charakterystycznych fontann w Krakowie – fontanny z rzeźbą delfina na osiedlu Górali, która od lat jest nieczynna. Fontanna, pochodząca z lat 70. ubiegłego wieku, z czasem została przekształcona… w donicę na rośliny.
„Delfin” został oddany do użytku w 1970 roku. Zdobienia rzeźby nawiązują do popularnej w tamtym okresie techniki mozaikowej, a projekt i budowa fontanny były efektem zaangażowania społeczności mieszkańców osiedla Górali. Miejsce to cieszyło się popularnością wśród lokalnej społeczności oraz artystów z pobliskiego Teatru Ludowego.
Niestety, z powodu braku zamkniętego obiegu wody oraz zabudowania przejścia między blokami 23-24 (co odcięło dotychczasowy dopływ wody), fontanna przestała funkcjonować. Kilkanaście lat temu misa niszczejącej fontanny została zasypana ziemią i obsadzona roślinami, które doraźnie pielęgnowali mieszkańcy osiedla.
Teraz ma się to zmienić. Fontanna przechodzi kompleksową renowację. Najważniejszą zmianą będzie przywrócenie fontannie jej pierwotnej funkcji. Prace obejmują m.in. przebudowę instalacji technologicznej i wprowadzenie zamkniętego obiegu wody. Nowy system fontanny będzie opierał się na czterech dyszach umieszczonych w narożnikach niecki, z których strumienie wody będą kierowane w stronę postumentu rzeźby. Delfin będzie również podświetlany po zmroku dzięki oświetleniu zamontowanemu w granitowych płytach.
fot. ZZM w Krakowie
– Zgodnie z programem prac konserwatorskich, rzeźba oraz niecka zostaną wyczyszczone wodą pod ciśnieniem. Rekonstrukcji poddane zostaną płetwy brzuszne delfina, poluzowane warstwy lastryko zostaną skute i zrekonstruowane, a wszelkie ubytki uzupełnione zgodnie z pierwotną technologią. Chociaż naturalnym środowiskiem delfina jest woda, rzeźba zostanie poddana hydrofobizacji, aby zwiększyć jej odporność na czynniki zewnętrzne – tłumaczy Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.