Restauracja „U Ziyada-Baszta” – nowy gorący adres w Krakowie

Musisz przeczytać

Krakowskie Przegorzały wracają po dłuższej przerwie na kulinarną mapę miasta. Od niedawna działa tu zupełnie nowe miejsce – restauracja „U Ziyada-Baszta”, a ja sprawdziłem jej menu już w weekend otwarcia.

Z pewnością wielu z Was zna stojący na wysokiej skarpie nad Wisłą zamek w Przegorzałach i działającą w nim restaurację „U Ziyada”. Lokal od dwóch lat pozostaje zamknięty, trwa bowiem jego renowacja i adaptacja zamku na hotel. Jednak tuż obok powstał właśnie zupełnie nowy projekt. “U Ziyada-Baszta” mieści się w historycznej willi słynnego przedwojennego architekta prof. Adolfa Szyszko-Bohusza, zbudowanej właśnie na kształt baszty. W zabytkowych wnętrzach pod renesansowym stropem (przeniesionym tu przez Szyszko-Bohusza z Wiślicy) powstała niezwykle klimatyczna restauracja z tarasem i widokami “za milion dolarów” na dolinę Wisły i Beskidy.

Fot. Szymon Gatlik

Kartę dań przygotował Tomasz Tracz, szef kuchni o ponad 20-letnim międzynarodowym doświadczeniu. Pracował w fine diningowych restauracjach m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Dubaju, a na koncie ma m.in. gwiazdkę Michelin zdobytą w irlandzkiej restauracji Campagne. Menu jest bardzo sezonowe, znajdziecie w nim m.in. dziczyznę (sarna, jeleń, przepiórka), grzyby i sezonowe warzywa, jak jarmuż, salsefia albo seler. Obok dań mięsnych są także wegańskie. Osobiście polecam Wam filet z suma z pieczonym topinamburem i czarnym czosnkiem, a na deser: tarteletkę z kremem cytrynowym ukrytym pod zapieczoną bezą.

Fot. Szymon Gatlik

“Baszta” to miejsce na romantyczny obiad lub kolację, a okazja do tego już niedługo. Restauracja weźmie bowiem udział w Fine Dining Week, który zaczyna się 17 listopada.

Szymon Gatlik
Przewodnik kulinarny i winiarski, miłośnik lokalnej kuchni, członek Slow Food International, międzynarodowej organizacji dbającej o “dobre, czyste i sprawiedliwe” jedzenie. Ekspert programu Polskie Skarby Kulinarne. Jest m.in. autorem tras kulinarnego zwiedzania Krakowa i jedynym certyfikowanym przewodnikiem po krakowskiej winnicy Srebrna Góra.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

6 KOMENTARZE

6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca