Rewolucyjne zmiany w krakowskich lokalach! To tutaj serwują kranowiankę!

Kranowianka / fot. Pixabay

Kranowianka serwowana jest już w 16 krakowskich lokalach. Są to nie tylko restauracje czy kawiarnie, ale również hotele oraz Żywe Muzeum Obwarzanka. Celem akcji „W Krakowie pijemy krakowiankę” jest promowanie proekologicznych postaw i picia kranówki, a także redukowanie otaczającego nas z każdej strony plastiku.

– Jest trochę klientów, zamawiających szklankę kranowianki, więc realizujemy to życzenie. Obecnie ciężko jednak ocenić, czy dużo czy też mało osób prosi o kranówkę, ponieważ serwujemy ją dopiero od niedawna. Dzbanki z wodą znajdują się przy barze. Mamy ulotki informacyjne i naklejkę na drzwiach. Są w widocznym miejscu, więc klienci wiedzą, że mogą się jej napić za darmo – mówi dla KRKnews.pl Jan Walczak, właściciel Yana Sushi.

Kranowianka ma wiele właściwości prozdrowotnych, jest źródłem pierwiastków życia, czyli potasu, magnezu oraz wapnia. Są to składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nerek, mózgu, mięśni czy układu krążenia.

– We Francji w każdym lokalu można poprosić o karafkę wody z kranu. Bardzo się cieszę, że takie rozwiązania zaczynają być coraz bardziej popularne w Krakowie. To jest wygodne, kiedy jeździ się na rowerze. Nie muszę dźwigać butelki litrowej wody w niewygodnym plecaku. Wystarczy, że wejdę do knajpki i poproszę o szklaneczkę kranówki – komentuje Pierre, który mieszka w Krakowie już od pięciu lat.

Krakowianie coraz częściej piją wodę z kranu! Dlaczego?

– Jesteśmy bardzo nastawieni na działania proekologiczne. Picie wody z kranu zmniejsza ilość plastiku w przyrodzie. Chcemy, by śmieci było coraz mniej. Jeżeli mamy dobrą kranowiankę, to szkoda z niej nie skorzystać i odmawiać szklanki wody za darmo, jeśli klienci tego potrzebują – opowiada Katarzyna Pilitowska, właścicielka lokalów Hummus Amanusi i Ranny Ptaszek. 

Na temat kranowianki krąży wiele mitów, ale nie należy się ich obawiać. Wodociągi stale kontrolują stan wody, a bezpieczeństwo zapewniają nowoczesne metody dezynfekcji. Do wody nie dodaje się już chloru gazowego, w zamian wykorzystywane są promienie UV, podchloryn sodu, który wytwarzany jest przez elektrolizery z soli kuchennej lub dwutlenek chloru.

Z kolei osad na dnie czajnika, który wywołuje często strach o jakość wody, świadczy jedynie o dużej zawartości wapna w wodzie. Nie jest to szkodliwe dla organizmu. Tworzenie się kamieni w organizmie nie jest bowiem powiązane z twardością spożywanej wody tylko głównie z zaburzeniami metabolizmu.

– Dla pięcioosobowej rodziny otrzymanie dzbanka darmowej kranowianki to wielka oszczędność dla portfela. Gdybym każdemu członkowi rodziny zamówiła w restauracji wodę za 5 zł to tylko za napoje zapłaciłabym 25 zł! Dodatkowo wygenerowalibyśmy aż 5 plastikowych butelek, które trafiłyby na śmietnik – informuje Małgorzata, mama trójki dzieci. 

Jakie są korzyści z przyłączenia się do programu?

Najważniejszym plusem jest otrzymanie zaufania i szacunku od klienta, który ma wolność wyboru. W końcu coraz więcej osób dba o środowisko, a postawa zero waste zdobywa popularność wśród krakowian.

– Po darmową wodę przychodzą nie tylko osoby, które są naszymi gośćmi. O kranowiankę często proszą rowerzyści, przejeżdżający obok lokalów i chcący uzupełnić bidon. Szklankę kranówki bierze starsza pani, która się gorzej poczuła czy mama z dziećmi. Nie odmawiamy wody – stwierdza Pilitowska. 

Właściciele lokalu otrzymują materiały informacyjne o kranowiance. Dzięki specjalnym naklejkom przyklejonym do drzwi, klienci będą wiedzieć o możliwości napicia się darmowej porcji kranówki. Na dodatek restauracje, kawiarnie, hotele i inne miejsca, gdzie serwowana jest kranowianka mogą uzyskać 20% zniżkę na badanie wody przez Centralne Laboratorium Wodociągów Miasta Krakowa.

Jak przystąpić do akcji? Wystarczy napisać na adres wrestauracji@mpwik.krakow.pl lub zadzwonić pod numer 12 620 32 54.

Pełną listę miejsc, gdzie możecie napić się darmowej porcji wody, znajdziecie tutaj.

Zobacz także