Robi wrażenie! Tak ma wyglądać Krakowskie Centrum Muzyki (WIDEO)

Sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór. Aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, w których także będą organizowane koncerty. Garderoby, strefy miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną. Zobaczcie, jak wygląda Krakowskie Centrum Muzyki.

Budynek powstaje na Cichym Kąciku i ma mieć charakter modernistyczny. 

– Miejsce skłaniało do tego, żeby z architekturą zachować się spokojnie, aby nigdzie nie epatować formą i stąd ona jest bardzo racjonalna – mówi Jarosław Kutniowski, z Baumschlager Eberle Architekci Kraków (dawniej BE DDJM Architekci), krakowskiego biura, które wygrało międzynarodowy konkurs na projekt.

– Nie chodzi o to, żeby ten budynek powalał na kolana swoją wybujałą formą, lecz by stwarzał określone warunki do jego użytkowania. Wyszliśmy z założenia, że w tym miejscu popisywać się będą muzycy, my nie musimy. Obiekt stoi tak jak pozwala miejsce, frontem do miasta ale z zachowaniem tego waloru jaki jest wokół, czyli zieleni i … ciszy, tak charakterystycznych dla tego miejsca – dodaje.

Budynek będzie miał 13 wysokości. Stan surowy zamknięty ma być gotowy w listopadzie.

– Nie możemy się doczekać na to miejsce – mówi Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis, jednej z krakowskich orkiestr, która będzie miała tu swoją siedzibę.

Pierwsze koncerty będą organizowane już latem… Albo będą odbywały się na parkingu, albo na Błoniach.

– Namawiam do śledzenia tego, co się dzieje wokół Krakowskiego Centrum Muzyki, bo to jeden z najbardziej potrzebnych obiektów w Krakowie od dziesięcioleci – dodaje Adamus.

Jan Krol

Najnowsze

Co w Krakowie