Robi wrażenie! Taki park ma powstać przy Kinie Kijów [wizualizacje]

Najpierw seans w odrestaurowanym kinie, a następnie filmowe rozmowy w największym salonie dyskusyjnym pod gołym niebem w Krakowie. Właśnie przedstawiono plany budowy parku przy Kinie Kijów. – Chcemy, żeby było to miejsce, jakiego w okolicy brakuje – podkreśla Miłosz Horodyski, prezes zarządu Apollo Film, właściciela Kina Kijów.

55 lat temu powstało Kino Kijów. Dziś jego właściciele chcieliby, aby obiekt nawiązywał do dawnego wyglądu, a do tego zyskał piękny ogród, który ma się znajdować na tyłach budynku.

– Nie ukrywam, że była to moja inicjatywa wynikająca z faktu, że Kino Kijów jest budynkiem zabytkowym. Spotkałem się z panem Wojciechem Plewiński, który sfotografował kino zaraz po otwarciu, i naszła mnie refleksja, że byłoby idealnie przywrócić budynek do stanu sprzed 55 lat – mówi KRKnews Miłosz Horodyski, prezes zarządu Apollo Film, właściciela Kina Kijów.

1

Zdjęcie 1 z 24

W tej sytuacji postanowiono zrobić wirtualny model 3D właśnie na podstawie zdjęć.

– Przy okazji wyszło kilka fajnych rzeczy. Pojawiło się wiele elementów, które natchnęły nas, by stworzyć to miejsce na nowo, ale z pewną dozą fantazji. Pomyśleliśmy również, jak można zmienić otoczenie kina i tak zaczęły się prace przy projekcie – wspomina Horodyski.

Jeśli na tyłach Kina Kijów uda się zrealizować park, wówczas ta przestrzeń stanie się największym salonem dyskusyjnym pod gołym niebem w całym Krakowie.

– Chcemy, żeby było to miejsce, jakiego w okolicy brakuje. Błonia kojarzą się bardziej z aktywnością fizyczną, z kolei Park Jordana to przestrzeń do spacerów. W naszym ogrodzie można byłoby usiąść i porozmawiać po wyjściu z kina, w idealnie przystosowanym do tego otoczeniu – zaznacza Horodyski.

Zadanie ma być realizowano etapowo. Pierwszym ma być naprawa nawierzchni w miejscu, gdzie obecnie znajduje się parking, a także pojawiłby się pas zieleni. Drugi etap to powstanie parku kieszonkowego z przodu kina Kijów, a trzeci to już realizacja parku z prawdziwego zdarzenia.

Na to, by usiąść w zieleni, napić się kawy i porozmawiać o obejrzanym właśnie filmie, krakowianie będą musieli poczekać ok. 5 – 7 lat.

– Ktokolwiek, kto będzie chciał odpocząć, z jednej strony będzie mógł się dowiedzieć o krakowskich osiągnięciach Kina Kijów, a z drugiej usiąść na ławce i przedystkutować, co się wydarzyło w tej ciemniej sali kina – zaznacza Grzegorz Biliński, prof. ASP i współautor projektu.

– Projekt mamy dość zaawansowany… Apelowałabym o to,by znaleźli się ludzie, którzy zobaczylibt w tym kinie piękne i nietypowe miejsce – dodaje Alicja Duzel – Bilińska, prof. ASP i współautorka projektu.

9 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie