Rolety na okna dachowe – na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Musisz przeczytać

Wybór rolet okiennych nie musi być wcale zadaniem trudnym, a jednak w bardzo wielu domach źle dobrane rolety nie zaciemniają właściwie pomieszczeń, szybko ulegają zniszczeniom, lub po prostu nie pasują do wystroju całego mieszkania. Szczególnie w przypadku rolet montowanych na oknach dachowych warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które pomogą wybrać model idealny z odpowiednimi prowadnicami zapewniającymi dobre przyleganie rolety do okna.

Rolety dachowe – dlaczego nie można zamontować tradycyjnych rolet na okna dachowe?

Powód jest bardzo prosty – okna montowane pod pewnym kątem, nie są w stanie utrzymać przy sobie standardowej rolety bez odpowiednich prowadnic. Nikt nie chciałby, aby roleta zwisała znad okna dachowego, nie zapewniając właściwie żadnej ochrony przed wpadającym do środka światłem. To dlatego rolety na okna dachowe wyposażone są w specjalne prowadnice, które pozwalają pozostać im w stałej pozycji i stabilnie trzymać się okna. Tylko taki montaż zapewnia zaciemnienie pomieszczenia nawet w najbardziej słoneczny dzień podczas upalnych letnich temperatur. Sztuka polega na ograniczeniu do maksimum możliwych prześwitów zza rolety.

Jakie rolety na okna dachowe wybrać?

Rolety okienne dachowe, tak samo jak te przeznaczone do montażu na oknach standardowych, tworzone są z różnego rodzaju materiałów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety i trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który będzie najlepszym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji. Wybór powinien opierać się na indywidualnych oczekiwaniach względem rolety i właściwościach pomieszczenia, w którym docelowo ma się ona znaleźć.

Rolety/żaluzje aluminiowe

Aluminium jest lekkie i tanie, a dodatkowo świetnie chroni przed nadmiarem światła wpadającego do pomieszczenia. Żaluzje aluminiowe to często wybierany model do biur dzięki temu, że wygląda bardzo klasycznie, elegancko, a zarazem prosto. Równie dobrze rolety takie sprawdzą się w domach prywatnych. Zamontowane nad oknem przy miejscu pracy ograniczą wpadające do środka światło i pozostaną łatwe w czyszczeniu – wystarczy użyć w tym celu wilgotnej szmatki, aby zetrzeć osiadły na nich kurz.

Rolety tkaninowe dachowe

Tkanina od zawsze wprowadzała do pomieszczeń bardzo przytulny i ciepły charakter. Nic więc dziwnego, że wykonane z tkaniny rolety wewnętrzne do okien dachowych to często wybierany model do sypialni. Tkanina może mieć dowolny kolor czy wzór, dzięki czemu roletę taką da się idealnie dopasować do wystroju wnętrza. Tkaniny mają różną przepuszczalność światła – jedne z nich przyjemnie je rozproszą, podczas gdy inne będą w stanie całkowicie zaciemnić pomieszczenie.

Rolety materiałowe plisowane

Plisowany materiał rolet doceniany jest przede wszystkim ze względu na swój niebanalny wygląd dodający charakteru szczególnie eleganckim pomieszczeniom. Materiał może rozpraszać wpadające do środka światło, dzięki czemu salon pozostanie przyjemnym miejscem nawet podczas słonecznego lipcowego popołudnia. Plisowane rolety dachowe będą dodatkowo uzupełnieniem dekoracji całego pomieszczenia.

Rolety dachowe wewnętrzne czy zewnętrzne?

Najpopularniejszym modelem rolet są te, które montuje się wewnątrz pomieszczenia. Niezaprzeczalne zalety mają jednak również rolety zewnętrzne do okien dachowych. Wybór idealnego modelu nie musi być trudny, warto jednak wziąć pod uwagę zalety i wady każdego z rozwiązań.

Rolety do okien dachowych wewnętrzne – plusy i minusy

Rolety wewnętrzne do okien dachowych wybiera się tak, aby pasowały do aranżacji całego pomieszczenia. Tkaniny potrafią dodać sypialniom, salonom, pracowniom czy pokojom dziecięcym przytulnego charakteru. Rolety wewnętrzne są zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości – w końcu dostęp do nich nie jest w żaden sposób utrudniony, ani niczym ograniczony. Umieszczone na prowadnicach potrafią skutecznie zaciemnić pomieszczenie, chociaż aby efekt ten był możliwie najdokładniejszy, wymagają one precyzyjnego dopasowania do rozmiaru okna. Warto zwrócić uwagę także na montaż takich rolet – zdecydowanie wymaga on mniej, niż w przypadku modeli zakładanych od zewnętrznej strony okna.

Rolety do okien dachowych zewnętrzne – plusy i minusy

Rolety zewnętrzne do okien dachowych mają jedną szczególną zaletę, której nie sposób zignorować. Chociaż montaż jest trudniejszy i bardziej wymagający, efekt zaciemnienia pomieszczenia jest znacznie dokładniejszy. Przez zewnętrzny montaż unika się prześwitów światła z powodu odstającej od okna rolety. Warto pamiętać, że tak dokładne dopasowanie gwarantuje także kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Mniej wpadającego do środka światła to chłodniejsze wnętrze. Niestety rolety zewnętrzne są rozwiązaniem droższym a przez ich umieszczenie na zewnątrz okna, pozostają trudniejsze do utrzymania w czystości.

Jak zmierzyć rolety do okien dachowych?

Aby rolety okienne dachowe dokładnie i skutecznie zaciemniały pomieszczenie, muszą zostać dopasowane do rozmiaru okna. Wymiary powinny być bardzo szczegółowe – nie warto zaokrąglać zmierzonych rozmiarów, ponieważ przy montażu rolety szybko może się okazać, że jest ona zbyt mała nawet i o pół centymetra. Nawet tak niewielki prześwit pomiędzy szybą a roletą może później istotnie wpłynąć na efekty zaciemnienia pomieszczenia. Co ważne, wiele ludzi popełnia błąd już przy mieszeniu swoich okien. Wymiar powinien określać wielkość całej zewnętrznej ramy okiennej, a nie tylko szyby.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rolety dachowe?

Niestety bardzo często jednym z głównych wytycznych przy wyborze rolet okiennych staje się ich cena. Tymczasem tańsze rolety często okazują się mniej skuteczne w zaciemnianiu pomieszczenia, bardziej podatne na zabrudzenia, trudniejsze w montażu, czy po prostu mało wytrzymałe i łatwe do niezamierzonego uszkodzenia. Na co więc powinno się zwracać uwagę przy wyborze rolet? Z pewnością na materiał ich wykonania, jakość, prowadnice, które zapewniają odpowiednie przyleganie do szyby okiennej, czy ich rodzaj. Dobrze, jeśli cena pozostaje drugorzędną wytyczną, która jedynie ostatecznie pomaga podjąć odpowiednią decyzję.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca