Rośnie koło ciebie barszcz Sosnowskiego? Zgłoś to urzędowi

Musisz przeczytać

W Krakowie kontynuowana będzie akcja zwalczania barszczu Sosnowskiego. Mieszkańcy mogą zgłaszać miejsca, w których rośnie niebezpieczna roślina i gdzie należałoby ją zlikwidować.

Informacje o stanowiskach barszczu Sosnowskiego można zgłaszać pod nr 12 616 8884 lub pod adresem poczty elektronicznej: ws.umk@um.krakow.pl.

Od wielu lat w Polsce prowadzona jest akcja likwidacji barszczu Sosnowskiego. W Małopolsce od kilku lat prowadzono ją na szeroką skalę. Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazuje samorządom pieniądze na zniszczenie niebezpiecznej rośliny. Jest jej dużo mniej niż w poprzednich latach, ale ciągle pojawiają się nowe skupiska barszczu Sosnowskiego.

Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Oprócz oparzeń związku zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:
• podrażnienia dróg oddechowych,
• nudności,
• wymioty,
• bóle głowy,
• zapalenie spojówek.

Fot. mapa.barszcz.edu.pl

Barszcz Sosnowskiego występuje w wielu miejscach. Dokładne lokalizacje w Polsce prezentuje mapa –http://mapa.barszcz.edu.pl/#. W Małopolsce jest blisko 600 takich miejsc W Krakowie i okolicach barszcz Sosnowskiego rośnie w ponad 140 lokalizacjach.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca