Rowerem do pracy? Robi to coraz więcej krakowian

Coraz więcej krakowian dojeżdża do pracy rowerem. Dowodzić tego mają wyniki kampanii „Rowerem do pracy”. W jej szczytowy momencie w 2021 roku uczestniczyło w niej ponad 1,7 tys. rowerzystów, rok wcześniej – blisko 1,3 tys. Co ważniejsze – co piąty uczestnik kampanii przesiadł się z samochodu na rower!

„Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników akcji wykazały, że według ponad 50 proc. respondentów udział w kampanii przyczynił się do częstszego wyboru roweru w codziennych podróżach, nie związanych z pracą. Najistotniejsze jest jednak to, że co piąty uczestnik przez udział w kampanii zrezygnował z dojazdów samochodem na rzecz roweru (blisko 19 proc. respondentów podróżowało nim w charakterze kierowcy). Niemal połowa ankietowanych ma zamiar kontynuować korzystanie z roweru w dojazdach do pracy w okresie zimowym, mimo zakończenia kampanii, a ponad 95 proc. chce uczestniczyć w kolejnej edycji” – czytamy w komunikacie podsumowującym ubiegłoroczną kampanię „Rowerem do pracy”.

Urzędnicy nie ukrywają, że możliwość zdobycia nagród w kampanii motywuje do zmian nawyków transportowych blisko 27 proc. respondentów. Ale też podkreślają, że najistotniejszymi czynnikami w wyborze roweru są: dbanie o kondycję fizyczną, przyjemność z podróży na rowerze i krótki czas dojazdu.

Kampania „Rowerem do pracy”, a właściwie piąta jej edycja, ruszyła w kwietniu 2021 roku. Rowerzyści z blisko 140 instytucji rejestrowali się do 6 listopada. Dla uczestników kampanii przygotowano różnego typu nagrody: akcesoria rowerowe, bilety do kina, karty podarunkowe do sklepów sportowych, rowerowych, drogerii czy sieci spożywczych.

(red)

4 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie