Rozbudowa ulicy Kocmyrzowskiej. Kraków będzie współpracował z GDDKiA?

Fot. ZIKiT Kraków

Jak poinformował magistrat, Zarząd Inwestycji Miejskich prowadzi zaawansowane rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie współpracy przy realizacji rozbudowie ul. Kocmyrzowskiej.

Chodzi o ważny fragment arterii odcinka od węzła Grębałów do okolic ul. Bukszpanowej – Kantorowickiej. Ogłaszany właśnie przez GDDKiA przetarg dotyczący wschodniej obwodnicy Krakowa miałby objąć również ten zakres prac.

„Takie rozwiązanie pozwoli na oddanie do użytku węzła Grębałów i sporego odcinka ul. Kocmyrzowskiej w tym samym czasie, z korzyścią dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej, bo przy okazji przebudowana byłaby pętla tramwajowa i spory odcinek torowiska” – informuje magistrat.

Przygotowania do rozpisania przetargu na aktualizację dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych decyzji na realizację robót budowlanych trwają również w przypadku odcinka od okolic ul. Kantorowickiej do granic miasta i dalej do miejscowości Prusy. Równolegle ZIM prowadzi rozmowy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w sprawie współpracy przy realizacji tego zakresu (ZDW odpowiada za odcinek poza granicami miasta). Celem jest wspólne ogłoszenie zamówienia przez ZIM i ZDW, aby całość była na bieżąco koordynowana.

Przypomnijmy, że przebudowa ulicy Kocmyrzowskiej od wielu miesięcy tkwi w martwym punkcie. Inwestycja jest już opóźniona o wiele miesięcy. Władze Krakowa zdecydowały się na nowe otwarcie – umowa z Budimexem została rozwiązana, planowane jest ogłoszenie przetargu na dokończenie prac projektowych, a potem będzie kolejny przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji.

Ulica Kocmyrzowska ma być rozbudowa na trzykilometrowym odcinku – od ul. Darwina do granicy miasta. Powstaną po dwa pasy w każdym kierunku. Dobudowana zostanie druga jezdnia, a także przebudowane będą istniejące skrzyżowania. Wymieniona zostanie infrastruktura techniczna, oświetlenie, sygnalizacja świetlna, chodniki, wybudowane będą ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, perony przystankowe. W ramach przebudowy ulicy Igołomskiej będzie też modernizowane torowisko tramwajowe, pętla końcowa i terminal autobusowy.

(ko)

Zobacz także