Rusza Tour de Pologne. Kiedy najlepsi kolarze świata pojawią się w Krakowie?

Do rozpoczęcia 79. Tour de Pologne UCI World Tour zostały już tylko godziny. W tym roku wielkie ściganie rozpocznie się w sobotę (30 lipca) w Kielcach, a po przejechaniu 1200 kilometrów, 5 sierpnia, kolarze zameldują się na mecie w Krakowie. 

Start w Kielcach a finał w Krakowie. Najbardziej prestiżowy wyścig kolarski w Polsce po kilku latach opuszcza Śląsk i Beskidy, aby przenieść się na wschód kraju. Kolarze przejadą przez województwa: świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie i małopolskie. Kolarze przejadą też m.in. przez Kazimierz Dolny, Roztocze czy małą pętlę bieszczadzką. Walka o zwycięstwo etapowe ponownie będzie toczyć się na ostrym podjeździe w Przemyślu. Kibice mogą liczyć także na wielkie emocje podczas indywidualnej jazdy indywidualnej na czas – krótka, lecz wymagająca trasa będzie w większości prowadzić pod górę. Do pokonania 415 metrów przewyższenia z metą w Bukowinie Tatrzańskiej. 5 sierpnia w Krakowie poznamy  nie tylko zwycięzcę etapowego, ale i triumfatora 79. edycji imprezy i najlepszych kolarzy w poszczególnych klasyfikacjach.

Kraków od wielu lat jest szczególnym miejscem na mapie Tour de Pologne. Dyrektor Generalny wyścigu Czesław Lang powtarza, iż jest tym dla Tour de Pologne, czym Paryż dla Tour de France. Przez lata Kraków był areną finałowego etapu Tour de Pologne, a losy naszego narodowego wyścigu rozstrzygały się na Błoniach lub Rynku Głównym

Jak będzie wyglądał „krakowski” etap wyścigu?

Kolarze wystartują spod siedziby włoskiej firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta są położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa zawodnicy muszą pokonać blisko 180 kilometrów. Na trasie zaplanowano dwie premie górskie: w Bieńkówce oraz w gminie Budzów. Do zdobycia będą także dwie premie górskie: w miejscowości Lanckorona i w Myślenicach. Za zakończenie będą trzy 5-kilometrowe rundy w Krakowie. Meta zlokalizowana będzie na krakowskich Błoniach. Długość odcinka to 177 km

Wjazd kolarzy do Krakowa nastąpi około godz. 18.00, od strony Kryspinowa, drogą wojewódzką 780. Następnie peleton przejedzie ulicami: Księcia Józefa, wschodnią jezdnią mostu Zwierzynieckiego, generała Bohdana Zielińskiego, Praską, Szwedzką, Tyniecką, Madalińskiego, zachodnią połową mostu Dębnickiego, zachodnią jezdnią al. Krasińskiego, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Królowej Jadwigi i al. Focha, gdzie rozpoczną się trzy pięciokilometrowe rundy (al. Focha, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha).

Finisz będzie miał miejsce na al. Focha przy Błoniach Krakowskich. Zakończenie etapu powinno nastąpić około godz. 18.40. Następnie odbędą się dekoracje i uroczyste zakończenie imprezy.

Etap 7 Skawina – Kraków/ fot. krakow.pl/

W 2022 roku mottem przewodnim Tour de Pologne jest hasło „Wyścig dla pokoju”. To forma wsparcia dla narodu ukraińskiego. – Chcemy przeprowadzić wyścig, który będzie opierał się na zasadach braterstwa i pokoju. Wspólnie możemy przekazać ludziom takie wartości, bo Tour de Pologne to impreza, którą oglądają miliony kibiców nie tylko w Polsce. Wyścig ma zasięg międzynarodowy – podkreśla Czesław Lang, Dyrektor Tour de Pologne.

(JS)

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie