Rybne przysmaki do spróbowania już w sobotę

Musisz przeczytać

Coraz bliżej Boże Narodzenie i związane z nim rybne dania na świątecznym stole. Dlatego już w najbliższą sobotę Targ Pietruszkowy zaprasza na “Slow Chef Festival – edycja RYBY”.

Slogan reklamowy sprzed lat głosił, że “ryba wpływa na wszystko”. I rzeczywiście, dobrej jakości ryba to produkt bardzo wartościowy dla naszego organizmu, bogaty w substancje odżywcze i rzecz jasna smaczny. A ponieważ zbliża się okres Bożego Narodzenia, na wielu stołach – jak co roku – pojawią się: karp, śledź, pstrąg czy sandacz.

Właśnie dlatego Fundacja Targ Pietruszkowy organizuje specjalną rybną edycję kulinarnego wydarzenia “Slow Chef Festival”. Będzie można spróbować wyrobów od targowych wystawców: Pstrąga Ojcowskiego, łowiska i wędzarni “Pod Borem” w Ochabach Wielkich i “Spiżarni Doliny Karpia” z Zatora. Dania rybne przygotuje na żywo Max “Gotowanko” Raczek, szef kuchni restauracji Bazaar Bistro. Na pewno będzie rozgrzewająca zupa rybna, a Max zapowiada także inne przysmaki z karpia i pstrąga.

Wrażeniom kulinarnym towarzyszyć będą rozmowy, chociażby o tym, jak kupić ryby najwyższej jakości, jak poznać nieświeżą rybę, ale również czym jest etyczna hodowla i sprzedaż ryb. Będą też kulinarne inspiracje do wykorzystania w Wigilię, a może i wcześniej.

Początek “Slow Chef Festival – edycja Ryby w sobotę 20.11.2021 o godzinie 9.30 na Targu Pietruszkowym pod Halą Korony. Zapraszamy!

Szymon Gatlik
Przewodnik kulinarny i winiarski, miłośnik lokalnej kuchni, członek Slow Food International, międzynarodowej organizacji dbającej o “dobre, czyste i sprawiedliwe” jedzenie. Ekspert programu Polskie Skarby Kulinarne. Jest m.in. autorem tras kulinarnego zwiedzania Krakowa i jedynym certyfikowanym przewodnikiem po krakowskiej winnicy Srebrna Góra.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca