Rząd szykuje wyższe podatki dla kupujących mieszkania jako inwestycje

Kupujący mieszkania jako lokatę kapitału będą płacić wyższe podatki. Większe podatki od nieruchomości mają też płacić właściciele pustostanów. Nowe regulacje mogą objąć nawet ponad 10 proc. wszystkich lokali mieszkalnych. W Krakowie takich mieszkań może być jeszcze więcej, bo w stolicy Małopolski znaczna część nowych lokali wykupiona została jako inwestycje, bo ceny mieszkań rosły szybciej niż zyski z lokat bankowych.

O planach rządu na dodatkowe opodatkowanie pustych mieszkań pisze „Rzeczpospolita”, której dziennikarze rozmawiali z wiceministrem finansów Arturem Soboniem. Jak podaje gazeta, Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad dwiema koncepcjami.

„Pierwsza to obciążenie pakietowych zakupów mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, podatkiem od czynności cywilnoprawnych” – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Jak tłumaczy wiceminister Artur Soboń, podatek od czynności cywilnoprawnych przy takich transakcjach zostanie podniesiony, zaś przy zakupach od deweloperów pojawi się dodatkowy podatek. – Taka regulacja powinna ograniczyć wykupywanie mieszkań przez fundusze inwestycyjne – argumentuje wiceminister finansów.

Drugie rozwiązanie to zmiany w przepisach o podatkach lokalnych – samorządy dostaną prawo do stosowania wyższej stawki podatku od nieruchomości dla pustostanów. Jak wyjaśnia „Rzeczpospolita”, wyższe stawki mogłyby objąć lokale, które nie są zamieszkane np. przez co najmniej trzy miesiące w roku. Nie wiadomo jednak, jak miałaby wyglądać weryfikacja tego, czy dane mieszkanie stoi puste i jak długo nie ma w nim żadnych lokatorów. Może się np. okazać, że taką weryfikacją byłoby zameldowanie pod danym adresem, a wtedy wiele mieszkań wynajmowanych także objętych zostałoby wyższym podatkiem od nieruchomości.

„Rzeczpospolita” cytuje też radcę prawnego i doradcę podatkowego Adama Bartosiewicza, według którego część proponowanych przez rząd rozwiązań może być sprzeczna z unijnymi dyrektywami.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie