Rząd znosi kolejne ograniczenia. Wiemy które i od kiedy. Na ulice wyjdziemy bez maseczek

Rząd otwiera kina i teatry, siłownie i kluby fitness. Pozwala zdjąć maseczki (choć nie w każdej sytuacji) i bawić się na weselach (przy pewnych obostrzeniach). To poluzowanie kolejnych ograniczeń w ramach odmrażania polskiej gospodarki.

Przełom maja i czerwca to termin kolejnego poluzowania ograniczeń wprowadzonych ponad dwa miesiące temu, na czas epidemii koronawirusa. Rząd ogłosił właśnie, że zostaną otwarte kina, siłownie, kluby fitness. Zezwolił też na organizowanie wesel, zniósł ograniczenia liczby klientów sklepach i lokalach gastronomicznych. A bez maseczek będzie można chodzić na spacery, biegać i jeździć na rowerze.

O tym, jakie ograniczenia zostaną zniesione w kolejnym etapie odmrażania gospodarki, spekulowano już od kilku dni. W środę 27 maja premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz wicepremier i minister kultury Piotr Gliński poinformowali o najnowszych decyzjach rządu.

Jedną z najważniejszych zmian, bo dotyczącą praktycznie wszystkich, jest zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu. Piesi, spacerowicze, biegacze i rowerzyści będą mogli zdjąć maseczki już od najbliższego weekendu, czyli od soboty 30 maja, przy zachowaniu 2-metrowego dystansu od innych. Ale maseczki nadal będą obowiązkowe w sklepach, kościołach, urzędach i komunikacji zbiorowej.

Od soboty zostają zniesione również ograniczenia dotyczące liczby klientów w handlu i gastronomii. W kościołach też przestają obowiązywać limity wiernych. Nadal ma obowiązywać zasada odległości 2 metrów od innych.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Natomiast tydzień później w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

6 czerwca zostaną otwarte kina, teatry, filharmonie, opery, siłownie, kluby fitness, salony masażu i tatuażu, baseny, parki rozrywki, sale zabaw. Decyzje o otwarciu będą jednak podejmować właściciele tych placówek. W placówkach kulturalnych widzów nie będzie mogło być więcej niż połowa miejsc. Wszyscy widzowie muszą być w maseczkach. Nadal zamknięte będą kluby i dyskoteki. Ale możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Wesela do 150 osób będzie można organizować już od 6 czerwca. A weselnicy nie muszą mieć maseczek na twarzy. Rząd zezwolił także na imprezy rodzinne, co oznacza, że będzie można w lokalach organizować przyjęcia komunijne.

Rząd znosi także zakaz organizowania zgromadzeń w miejscach publicznych, ale tylko do 150 osób. Konieczne będzie zachowanie między uczestnikami zgromadzenia co najmniej 2 metrów. Jeśli odległość będzie mniejsza, osoby uczestniczące w zgromadzeniu muszą mieć maseczki na twarzach. Zgoda na zgromadzenia jest równoznaczna z możliwością organizowania koncertów i imprez plenerowych, ale tylko dla 150 osób.

A co ze stadionami? Rozgrywki piłkarskie ruszają w tym tygodniu, ale bez kibiców na widowni. Premier nie podał daty otwarcia trybun, zapewnił, że rząd pracuje nad regulacjami w tej sprawie.

Wciąż zamknięte pozostają granice. Dwa tygodnie temu rząd przedłużył kontrole na naszych granicach do 12 czerwca.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie