Przeciętna sprawa dotycząca sankcji kredytu darmowego charakteryzuje się możliwością uzyskania korzyści na poziomie ok. 50.000,00 PLN. W skład tejże korzyści wchodzą odsetki, które kredytodawca musi zwrócić na rzecz kredytobiorcy oraz korzyść wynikająca z braku konieczności uiszczania na rzecz kredytodawcy odsetek na przyszłość. Oczywiście – z reguły im większe zobowiązanie, tym większa korzyść.
Mając na uwadze stosunkowo wysokie korzyści w tego rodzaju sprawach, na rynku pojawił się szereg podmiotów, które przy pomocy agresywnego (niejednokrotnie naruszającego wręcz interesy konsumentów) marketingu starają się doprowadzić kredytobiorców do rozporządzenia swoją wierzytelnością, oferując w zamian zapłatę jedynie kilku procent łącznej korzyści, którą kredytobiorca odniósłby, gdyby „sam” (korzystając z usług profesjonalnego pełnomocnika) dochodził swoich roszczeń.
Z uwagi na brak atrakcyjności swojej oferty pod względem finansowym, firmy odszkodowawcze często posługują się argumentem braku konieczności pojawiania się przez kredytobiorcę w sądzie, jako argument mający zagwarantować konsumentowi poczucie pewności zakończenia sprawy. Tymczasem pamiętać należy, że dla dochodzenia roszczeń, których podstawą są przepisy ustawy o kredycie konsumenckim wymagane jest wykazanie konsumenckiego charakteru zaciągniętego zobowiązania, które to wymaga przeprowadzenia dowodu z zeznań kredytobiorcy (wówczas jako świadka). Tym samym również te zapewnienia firm odszkodowawczych, które dotyczą braku konieczności udziału kredytobiorcy w procesie w przyszłości nie mają w rzeczywistości pokrycia.
Próby wykorzystywania niekorzystnego położenia konsumenta stały się na tyle uporczywe, że do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skierowano pytania dotyczące prawnej dopuszczalności scedowania przez konsumenta swoich roszczeń na inny podmiot oraz dopuszczalności badania przez sąd czy umowa cesji jest uczciwa i nie narusza praw konsumentów (sygn. akt C-80/24).
Celem ułatwienia podjęcia decyzji dotyczącej skorzystania z sankcji kredytu darmowego najlepiej zwrócić się do kancelarii radcowskiej lub adwokackiej, której członkowie z uwagi na charakter wykonywanego zawodu za zadanie mają przedstawić rzeczywistą korzyść możliwą do uzyskania w sprawie. Powyższe z całą pewnością pozwoli podjąć decyzję w przedmiocie przysługujących roszczeń przy uwzględnieniu całości okoliczności sprawy.
Czas trwania procesu. Stopień osobistego zaangażowania kredytobiorcy w proces
Sprawy dotyczące sankcji kredytu darmowego charakteryzują się nieznacznym udziałem osobistym kredytobiorcy w procesie. Powierzenie sprawy wyspecjalizowanej w tym zakresie kancelarii (radcy prawnemu) oznaczać będzie bowiem, że jedynym etapem, w ramach którego kredytobiorca będzie musiał wziąć udział jest rozprawa, która również nie przysparza większych trudności z dwóch zasadniczych powodów:
1) odbywa się ona w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania kredytobiorcy,
2) przesłuchanie kredytobiorcy dotyczy zwykle jedynie przeznaczenia środków wypłaconych na podstawie umowy.
Tym samym stopień uciążliwości postępowania dowodowego dla samego kredytobiorcy jest minimalny. Samo postępowanie dowodowe przeprowadzane w ramach procesu dotyczącego sankcji kredytu darmowego nie obejmuje wiele więcej czynności. Z reguły bowiem dochodzi do wydania opinii przez powołanego na wniosek banku (który próbuje wykazać, że w prawidłowy sposób ustalał RRSO) biegłego, zaś cała reszta postępowania dowodowego sprowadza się do przedstawienia dowodów z dokumentów dotyczących zobowiązania kredytowego. Tym samym proces sądowy dotyczący sankcji kredytu darmowego jest stosunkowo krótki. Całe postępowanie trwa aktualnie bowiem ok. 1,5 roku (do prawomocnego zakończenia postępowania).
Wszystkie powyższe okoliczności powodują, że skorzystanie z sankcji kredytu darmowego przez kredytobiorcę osobiście tj. powierzenie sprawy do prowadzenia profesjonalnemu pełnomocnikowi (a nie sprzedanie wierzytelności firmie odszkodowawczej) jawi się jako najkorzystniejsze dostępne rozwiązanie.
autor:
r.pr. Adam Kaczmarzyk, Korzybski Wojciński Kancelaria Radców Prawnych sp.k.