Sejmik: nie dla zakazu nocnych lotów w Balicach. Bez dyskusji i przy jednym głosie sprzeciwu

Twitter Krakow Airport (zdjęcie z posta użytkownika)

Nie będzie całkowitego zakazu nocnych lotów w Balicach. Małopolski sejmik odrzucił petycję podpisaną przez ok. 1,3 tys. osób, które chciały, by w nocy zamierał ruch na krakowskim lotnisku. Dyskusji nad petycją nie było wcale, przeciwko jej odrzuceniu opowiedział się tylko jeden radny.

Mieszkańcy Balic, Rząski, Szczyglic, Morawicy, Minkowa, Czułowej, Chrosnej, Cholerzyna, Aleksandrowic, Kleszczowa, Rybnej i części Krakowa chcieli wprowadzenia ciszy nocnej nad lotniskiem. W praktyce oznaczałoby to zakaz lotów w godz. 23.00 – 6.00 w od poniedziałku do piątku oraz w godz. 22.00 – 6.00 w soboty i niedziele. Zakaz miałby dotyczyć wszystkich rejsów regularnych (z rozkładu lotów) i czarterowych. Nie obejmowałby tylko lotów państwowych, sanitarnych, związanych z bezpieczeństwem państwa, a także rejsów opóźnionych.

Jak argumentowali mieszkańcy w swojej petycji, rosnący ruch lotniczy w Balicach coraz bardziej ingeruje w porę nocną. Uważają, że w Krakowie można by wprowadzić zakaz lotów nocnych, bo takie zakazy są także na innych lotniskach.

Sejmik województwa nie podzielił tych argumentów. 18 radnych opowiedziało się za odrzuceniem petycji, 1 był temu przeciwny, 10 wstrzymało się od głosu. Dyskusji nie było. Radni wysłuchali tylko stanowiska Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji, która stwierdziła, że postulat wprowadzenia ciszy nocnej nad lotniskiem był już zgłaszany przy pracach nad planem ochrony przed hałasem. I wtedy także został odrzucony. Komisja uznała, że powinny nadal obowiązywać obecne godziny ciszy nocnej dla lotniska (1.00 – 5.00).

(GEG)

Koronawirus. Kolejny fatalny miesiąc dla Kraków Airport. Ogromne spadki

Zobacz także