Sianokosy na Błoniach. Prace na własny koszt wykonuje rolnik (ZDJĘCIA)

Na największej łące zlokalizowanej w centrum miasta, czyli na Błoniach w Krakowie, sianokosy już się rozpoczęły. Trawa zostanie skoszona, później będzie przewracana i belowana. Prace wykonywane są w ramach umowy bezkosztowej.

Błonia przypominają teraz sawannę: porasta je bujna roślinność, ale z powodu upałów trawy powoli zaczynają usychać. To znak, że trzeba rozpocząć sianokosy.

 – Skoszenie już dość wysokiej trawy w tym momencie zagwarantuje odpowiednią jakość pokosu, który zostanie zebrany przez wykonującego sianokosy rolnika – tłumaczy Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. 

Będzie to pierwszy w tym roku sianokos wysokiej trawy na Błoniach. Rolnik, z którym miasto ma podpisaną umowę, wjechał we wtorek traktorem na Błonia. Później  wyschnięte siano powinien zabrać z pola do swojego gospodarstwa. Rolnik wykorzysta zbiory do własnych celów, np. na karmę dla zwierząt. Dzięki temu, że na własny koszt wykonuje prace, miasto może zaoszczędzić.

Drugi sianokos, zorganizowany już przez ZZM, nastąpi przed zimą. Wówczas jednak trawa będzie automatycznie mielona przez maszynę i pozostanie na Błoniach jako naturalny nawóz dla roślin, które rozsiały się latem.

fot. ZZM w Krakowie

Najnowsze

Co w Krakowie