Skandal! Kuria wygumkowała Dni Tischnerowskie. Metropolicie przeszkadzają Owsiakowie i o. Wiśniewski?

Działania Archidiecezji Krakowskiej przywołują najmroczniejsze czasy stalinizmu. Ze strony kurii zniknęła informacja o 19. edycji Dni Tischnerowskich. Wcześniej wygumkowano z niej informację o tegorocznych laureatach nagrody.

O cenzurze na stronach archidiecezji i kontrowersjach związanych z wydarzeniem jako pierwsza poinformowała Gazeta Wyborcza.

Mszy nie będzie

Jak informuje „Gazeta”, najpierw abp. Marek Jędraszewski odwołał – bez podania powodu – swój udział w tradycyjnie rozpoczynającym Dni Tischnerowskie nabożeństwie, choć jeszcze w połowie lutego wydarzenie to widniało w opublikowanym przez kurię kalendarium arcybiskupa.

Stało się to tuż po informacji, że nagrody dostaną Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, dominikanin o. Ludwik Wiśniewski oraz Łukasz Garbal.

Małżeństwo Owsiaków dla tradycjonalistycznych przedstawicieli episkopatu od dawna jest na cenzurowanym. Promowane przez Jurka Owsiaka hasło „Róbta co chceta” jest według kościelnej „konserwy” symbolem degrengolady i nihilizmu.

Także o. Wiśniewski nie ma ostatnio dobrej prasy, a to za sprawą ostrej krytyki politycznego zaangażowania kleru i żądania ustąpienia biskupów kryjących pedofilów w sutannach.

Cenzura

Abp. Marek Jędraszewski nie tylko postawił na bojkot, ale posunął się również do cenzury. Na stronie kurii ocenzurowano depeszę Katolickiej Agencji Informacyjnej, z której wycięto fragment o laureatach nagrody.

Jakby tego było mało, gdy „Gazeta” nagłośniła informację o cenzurze, biuro prasowe archidiecezji postanowiło usunąć ze strony diecezja.pl całą informację o Dniach Tischnerowskich. Klikając w link wyświetla się komunikat o błędzie 404, co oznacza, że podstrona została usunięta z serwera.

kr

Najnowsze

Co w Krakowie