Podkrakowska gmina bez kopciuchów. A za kilka lat także bez węgla

Od 1 stycznia 2023 roku wejdzie w życie całkowity zakaz używania “kopciuchów”, a za 7 lat ogrzewanie domu węglem będzie nielegalne. Takie antysmogowe przepisy dotycząc Skawiny.

We wrześniu tego roku Sejmik Województwa Małopolskiego przesunął termin wejścia w życia uchwały antysmogowej dla Małopolski na 1 maja 2024 roku. Chodzi o możliwość dalszego palenia w piecach bezklasowych. Ta zmiana nie obejmuje gminy Skawina, która przyjęła własne, lokalne przepisy antysmogowe. Od 1 stycznia 2023 roku wejdzie w życie całkowity zakaz używania “kopciuchów”, a za 7 lat ogrzewanie domu węglem będzie nielegalne.

– Żaden mieszkaniec chcący wymienić starego “kopciucha” na ekologiczne źródło ogrzewania nie wyjdzie z Wydziału Ochrony Powietrza z pustymi rękami. Przyznajemy wysokie dofinansowania i dołączamy do nowych programów pomocowych, a ekodoradcy pracują zarówno na miejscu jak i w terenie – za[ewnia burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko. – Efekty widać. Liczba dni z przekroczonymi normami spadła już dwukrotnie. W kolejnych latach jeszcze bardziej poprawimy ten wynik – dodaje burmistrz Skawiny. Strażnicy miejscy już rozpoczęli kontrole domowych kotłowni.

O zakazie używania niespełniających norm pieców codziennie przypomina mieszkańcom Skawiny pomnik “kopciucha”. – Stary, zużyty piec znajduje się na rynku i przyciąga uwagę mieszkańców. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Przez rynek codziennie przechodzi mnóstwo osób, a Wydział Ochrony Powietrza zajmujący się przyznawaniem dotacji znajduje się tuż obok – podkreśla Marcin Kozielski, rzecznik prasowy Urząd Miasta i Gminy w Skawinie. 

Przez ostatnie lata w gminie Skawina dofinansowano wymianę ponad 2000 “kopciuchów”. W poprzednim sezonie grzewczym przeprowadzono ponad 800 kontroli domowych kotłowni.

(GS)

3 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie