Wiceprezydent Andrzej Kulig otworzył specjalny sklep [zdjęcia]. Nie każdy zrobi tam zakupy

W poniedziałek, 3 października 2022 roku, w Krakowie został otwarty „Dobry Sklep” – pierwszy tzw. sklep socjalny. Placówka mieście się przy ul. Siemaszki 31 (Prądnik Biały). Oferowane tam produkty sę tańsze niż w innych sklepach, ale nie każdy zrobi zakupy w „Dobrym Sklepie”.

Pierwszy sklep socjalny w Krakowie

Zdjęcie 1 z 30

Sklep socjalny przeznaczony jest dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Artykuły będą w nim sprzedawane w niższych cenach. Będą tam mogły robić zakupy m.in. osoby ze skierowaniem z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To pierwszy taki sklep w Krakowie.

Kto może skorzystać?

Ze wsparcia sklepu socjalnego mogą korzystać osoby lub rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej na podstawie skierowania wydanego przez MOPS. Dochód uprawnionych do skorzystania ze sklepu nie może przekraczać 200% kryterium dochodowego, o którym jest mowa w ustawie o pomocy społecznej. W przypadku osób samotnie gospodarujących to kwota 1 552 zł netto, a w przypadku osób w rodzinie to 1200 zł netto.

Każda z osób, która ma uprawnienia do korzystania ze sklepu, otrzyma imienną kartę z numerem PIN do wykonywania transakcji. Na karcie będą zapisane punkty przyznane na dany miesiąc, które można wykorzystać przez okres 30 dni od daty aktywowania ich na karcie.

Każdej z grupy produktów będą przyporządkowane punkty oznaczające ich wartość.

  • 1 kg warzyw lub owoców – 10 punktów
  • pieczywo – 10 punktów
  • nabiał i jaja – 20 punktów
  • olej – 30 punktów
  • cukier i słodycze – 30 punktów.

Szczegółowa tabela punktów będzie dostępna na terenie sklepu socjalnego. Niewykorzystane punkty nie będą przechodzić na kolejny okres i nie podlegają wymianie na środki pieniężne.

W „Dobrym Sklepie” będzie można nieodpłatnie otrzymać artykuły spożywcze maksymalnie dwa razy w tygodniu, w okresie wskazanym na skierowaniu. W placówce będą organizowane bezpłatne warsztaty edukacyjne również dla lokalnej społeczności w zakresie zdrowego żywienia.

Uruchomienie tego sklepu jest poszerzeniem oferty pomocy dla mieszkańców naszego miasta, którzy są w trudnej sytuacji życiowej i mają trudności z racjonalnym wykorzystywaniem przyznanej pomocy finansowej. Pracownicy sklepu będą także pomagali i doradzali przy wyborze produktów, tak aby były one zróżnicowane i pełnowartościowe.

Sklep prowadzony jest przez Bank Żywności w Krakowie na podstawie zawartej umowy z Gminą Miejską Kraków. Podpisana umowa obowiązuje strony do marca 2025 roku. 

Do końca umowy wysokość środków przeznaczonych przez miasto na prowadzenie sklepu wynosi 885 tys. złotych.

Godziny otwarcia sklepu socjalnego:

  • Poniedziałek od godz. 12.00 do 18.00
  • Wtorek od godz. 9.00 do 15.00
  • Środa od godz. 9.00 do 15.00
  • Czwartek od godz. 9.00 do 15.00
  • Piątek od godz. 9.00 do 15.00

(red) (fot. Andrey Rafael/KRKnews)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie