Słona Woda – miał być użytek ekologiczny, będzie park, raczej nie XXL

Musisz przeczytać

Ponad dwa miliony złotych zapłaci miasto Kraków za działki, na których zostanie urządzony park w rejonie ulicy Słona Woda. Gmina kupi nieruchomości od Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chodzi o grunty o powierzchni ponad 1,7 hektara. To zapewne niezadowoli inicjatorów powstania Parku Słona Woda na znacznie większym obszarze. O utworzenie w tej części miasta parku XXL walczą od wielu miesięcy – jak do tej pory przegrywają tą batalię. Przekreślone są raczej plany ustanowienia w tym miejscu użytku ekologicznego.

Wciąż ważą się losy terenów zielonych, nazywanych popularnie Słona Woda, położonych pomiędzy ulicami Kosocicką, Obronną i Kostaneckiego a Szpitalem Uniwersyteckim w Prokocimiu. Do 20 września można zgłaszać jeszcze uwagi do planu zagospodarowania obszaru Piaski Wielkie. To od jego zapisów zależy przyszłość i wielkość parku Słona Woda.

Fot. Facebook Tak dla parku Słona Woda

Ciągle na rozpatrzenie czeka projekt uchwały dotyczący ustanowienia użytku ekologicznego Słona Woda. Projekt zgłosił klub Kraków dla Mieszkańców, Rada Miasta zajmowała się nim dwukrotnie i dwukrotnie nie podjęła decyzji. Co ważniejsze jest już poprawka do tego projektu, która zamienia użytek ekologiczny na park miejski. I ta propozycja zyskała poparcie prezydenta. Prezydent nie zgadza się za to na użytek ekologiczny – nawet na mniejszym obszarze niż to pierwotnie proponowano. Jak uzasadniają władze miasta, ustanowienie użytku ekologicznego nie daje podstaw do wykupu nieruchomości objętych ochroną, utworzenie parku miejskiego – już tak.

I choć formalnie nie ma decyzji o miejskim parku Słona Woda, a plan zagospodarowania dla obszaru Piaski Wielkie jeszcze nie został uchwalony, prezydent właśnie podpisał zarządzenie, na mocy którego od Uniwersytetu Jagiellońskiego zostaną zakupione działki o łącznej powierzchni 1,7 hektara. Za grunty pod przyszły park Słona Woda miasto zapłaci ponad 2,3 mln złotych. Ten park ma być elementem tzw. Zielonego Pierścienia Podgórza – „Nowych Plant Podgórskich”.

To zapewne nie zadowoli inicjatorów utworzenia w tym miejscu parku XXL. Pod petycją w tej sprawie podpisało się blisko 2 tys. osób. A w nowym projekcie planu dla Piasków Wielkich pojawiają się nowe tereny pod zabudową usługową. I część gruntów dziś pustych plan przeznacza pod osiedla mieszkaniowe.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca