Słowenia wymarzonym miejscem na wakacje. Dlaczego?

Słowenia jest krajem, który warto odwiedzić przez cały rok. Oferuje mnóstwo ciekawych atrakcji i przyciąga turystów z całego świata. Problematyczna jest tutaj tylko jedna kwestia – komunikacja miejska. Znacznie łatwiej i korzystniej jest się przemieszczać własnym lub wypożyczonym samochodem. Do tego trzeba się jednak odpowiednio przygotować, ale – tak czy inaczej – Słowenia jest wprost wymarzonym miejscem na wakacje.

Kilka słów na początek

Słowenia to doskonałe miejsce do odwiedzenia zarówno z rodziną, jak i przyjaciółmi. Możemy tutaj raczyć się świeżym powietrzem i korzystać z uroków dziewiczej przyrody. Nie brakuje w Słowenii również zabytków, urokliwych miasteczek, plaż, ośrodków SPA i wiele, wiele więcej. Warto jednak pamiętać, że podróż samochodem powinna być jak najbardziej bezpieczna i komfortowa, dlatego zawczasu należy zaplanować kilka kwestii. 

Przede wszystkim samochód musi zostać oddany do mechanika, by ten sprawdził jego stan techniczny. Po drugie, należy pamiętać o skompletowaniu podstawowych akcesoriów bezpieczeństwa, czyli gaśnicy, apteczki, zapasowego oświetlenia, opon itd. Równie ważne jest zaznajomienie się z przepisami ruchu drogowego za granicą oraz ewentualnymi opłatami za przejazd. Mowa tutaj zwłaszcza o winietach, które w przypadku Słowenii występują w wariantach rocznym, miesięcznym i tygodniowym. Winiety są w Słowenii obligatoryjne dla wszystkich osób, które przemieszczają się drogami szybkiego ruchu i można je obecnie kupić wyłącznie w wersji elektronicznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto sprawdzić często zadawanie pytania na temat winiet w Słowenii.

Słowenia jest bezpieczna 

Jednym z ogromnych atutów Słowenii jest bezpieczeństwo. To kraj, w którym turystom praktycznie nic nie grozi. Potwierdzeniem tego jest fakt, że Słowenia otrzymała etykietę Green & Safe od Światowej Rady Podróży i Turystyki. 

Takie wyróżnienie przyznawane jest państwom, które charakteryzują się wysokimi standardami higienicznymi i ogólnym bezpieczeństwem publicznym. Oczywiście, obecnie większość państw UE zrezygnowała już z obostrzeń wynikających z pandemii, ale mimo wszystko dobrze jest o tym pamiętać, udając się na wakację do Słowenii. 

Pyszna kuchnia dla każdego 

Słowenia słynie też z pysznej kuchni. W zasadzie w każdym zakątku tego kraju znajdziemy świetne restauracje i mniej znane puby, z których aż wylewa się słoweński klimat i niesamowite zapachy. Co więcej, można tam spotkać światowej klasy szefów kuchni, którzy z lokalnych produktów tworzą dla turystów prawdziwe kulinarne dzieła sztuki.

W Słowenii nie da się przejść obojętnie obok wina. Tym bardziej, że to właśnie te słoweńskie uznawane są za jedne z najlepszych na całym świecie. Dlatego też, jeśli wybierasz się samochodem do tego kraju, koniecznie zarezerwuj nocleg w jednym z urokliwych miasteczek, by cieszyć się spokojem, pysznym jedzeniem i rewelacyjnym winem! 

Tam ciągle coś się dzieje!

W Słowenii ciągle coś się dzieje! Każda pora roku jest dobra, by odwiedzić to miejsce. Zróżnicowany krajobraz gwarantuje udane spędzanie czasu w każdy możliwy sposób. Odnajdą się tutaj zarówno miłośnicy górskich wędrówek, jak i osoby, które preferują leniwy odpoczynek. W Słowenii jest całe mnóstwo szlaków górskich, tras rowerowych czy przepięknych dróg, które można pokonać nawet samochodem. W sezonie letnim warto pokusić się o zwiedzanie jaskiń, a także przepłynięcie się kajakiem po jednej z magicznych rzek lub jezior. 

Najpopularniejszą atrakcją jest jezioro Bled, które słynie z przepięknej lazurowej wody, gór dookoła i wysepki ze starym kościołem. Całość zachwyca od pierwszego wejrzenia i aż zachęca do robienia niezliczonej ilości zdjęć. Z drugiej strony, bywa tam trochę tłoczno, dlatego warto mieć alternatywę w postaci innych jeziorek lub miasteczek. Poza tym dla prawdziwych leniuchów czekają kurorty SPA,w którym można porządnie wypocząć rozkoszując się naturalnymi właściwościami leczniczymi słoweńskiej wody. 

Zatrzymać można się w zasadzie gdziekolwiek. W Słowenii znajdziesz zarówno gospodarstwa turystyczne, jak i luksusowe hotele. Można też pokusić się o wykupienie noclegu w jakimś średniowiecznym zamku czy po prostu postawić na kemping w otoczeniu przyrody. Wszystko zależy od Ciebie. Fakt faktem podróż po Słowenii to niezapomniane przeżycie, które najlepiej połączyć wyprawą samochodem – w przeciwnym razie zaplanowanie takiej wycieczki jest znacznie trudniejsze. 

Najnowsze

Co w Krakowie