Smok czy smokorożec? Krakowianie podzieleni w sprawie nowych figurek smoków

Urząd miasta zaprezentował odlewy smoków, które na jesień będzie można zobaczyć w Krakowie w ramach powstającego smoczego śladu. Wygląd smoków, a zwłaszcza to co maja na głowie wywołał żywiołową dyskusję.

Figurki smoków pojawią się w wybranych lokalizacjach w Krakowie za sprawą powstającego smoczego szlaku, który jest realizacją projektu zgłoszonego przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego. Trzy odlewy są już przygotowane a na jesień zostaną umieszczone w docelowych lokalizacjach. Rzeźby smoków mierzą od ok. 35 do 50 cm, a waga jednego smoka to ok. 25 kg. Autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek przy  współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Sam pomysł stworzenia smoczego szlaku spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem, jednak po pierwszej prezentacji wygląd smoków wzbudził mieszane uczucia. Zarzuty internautów dotyczyły w przytłaczającej większości jednej kwestii – co smoki maja na nosie ( albo pysku). Internauci w komentarzach pytają czy tak wygląda smok i dlaczego nie jest podobny do smoka wawelskiego?

„smok z maczetą na nosie – wszystko się zgadza jak dla mnie” pyta jeden z internautów i pod swoim postem dostaje odpowiedz –  „a ja widziałam w nim mało udanego nosorożca, a to faktycznie może być krakowski symbol. Ta maczeta”

Na oficjalnym profilu FB urzędu miasta Krakowa zaroiło się od postów komentujących wygląd smoków:

„Przecież to nie są smoki tylko smokorożce. Pomysł dobry, tylko wykonanie jak zwykle”

„A co on ma na nosie ? To przecież nie jest smok wawelski- pamiętam że nie miał tego czegoś” 

„Wyglada jak nosorożec a nie smok😂 Idea fajna”

„Mam nadzieję, że kolejne smoki wymyśli ktoś inny, tak aby były różne, nie koniecznie infantylne, jak te. Oczywiście, te pierwsze są OK, choć 50 cm. to dużo”

„Co temu Smoku urosło na nosku ?”

Cześć komentujących postanowiła wziąć jednak smoki w obronę. Doceniony ich nowatorski wygląd, pomysł na ich powstanie oraz to, że mogą stać się nową atrakcją turystyczną Krakowa”

„Fajny pomysł i ładne smoki!”

„We Wrocławiu krasnale, u nas będą smoki SUPER!!!”

„Nareszcie! Smok wawelski- jeden z najbardziej znanych symboli Krakowa 😍 nareszcie i chapeau bas dla autora pomysłu. 🌹👍oraz jego twórców 🌹👍”

Do czasu umieszczenia pierwszej figurki dyskusja zapewne nie ucichnie. Czy krakowanie i turyści przekonają się do smoków, dowiemy się na jesień. Wtedy będzie można zobaczyć figurki na żywo w pierwszych wybranych lokalizacjach : przy Kładce o. Bernatka, w okolicach Szkoły Podstawowej nr 29,  przy parku Bednarskiego, na placu Axentowicza oraz w parku Krakowskim i Jordana.

 

(JS)

 

 

 

🐉🗿 Niebawem smoka w Krakowie będzie można zobaczyć już nie tylko pod Wawelem. Kładka o. Bernatka, okolice Szkoły…

Posted by Kraków PL on Friday, July 22, 2022

Niebawem smoka w Krakowie będzie można zobaczyć już nie tylko pod Wawelem. Kładka o. Bernatka, okolice Szkoły Podstawowej nr 29, schody przy parku Bednarskiego, plac Axentowicza, park Krakowski i park Jordana – te miejsca już jesienią zostaną opanowane przez smoki. A to za sprawą powstającego w Krakowie smoczego szlaku,

Najnowsze

Co w Krakowie