Czy noszenie soczewek kontaktowych na co dzień, zwłaszcza, jeśli większość dnia spędza się przed komputerem to dobry pomysł? Jak najbardziej! Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, bo środowisko biurowe jest specyficzne – często ma się do czynienia z klimatyzacją, nienaturalnym światłem i suchym powietrzem. Jakie soczewki najlepiej sprawdzą się w takich warunkach? O jakie dodatki warto zadbać?
Praca przy komputerze – kluczowe są nawyki
Długotrwałe przebywanie przed ekranem komputera wpływa negatywnie na cały nasz organizm, nie tylko na narząd wzroku. Bolący kręgosłup i stawy, kiepskie krążenie, zimne stopy i ręce, zaczerwienione oczy i bóle głowy to tylko początek całej listy objawów, która może dotknąć każdego pracownika biurowego. Stąd niektórzy zastanawiają się, czy noszenie soczewek na co dzień podczas pracy biurowej to dobry pomysł. Odpowiednio dobrane i pielęgnowane soczewki kontaktowe mogą doskonale sprawdzić się przy takiej okazji. Przede wszystkim dlatego, że osoby je noszące w miarę upływu czasu wyrabiają nawyki, które mają pozytywny wpływ na narząd wzroku. Przykładowo robienie częstszych i krótszych przerw, ćwiczenia gałki ocznej, zakrapianie oczu kroplami nawilżającymi i większa uwaga zwrócona na higienę rąk na pewno plusują w dbaniu zarówno o zdrowie oczu, jak i ogólną kondycję. Na dodatek, producenci soczewek wyposażają nas w cały arsenał technologii pomocnych w codziennym użytkowaniu soczewek nawet w warunkach biurowych.
Jakie soczewki wybrać do pracy biurowej?
Na początek warto przeanalizować własne indywidualne potrzeby. Czy pracujesz w biurze, w którym jest klimatyzacja czy nie? Jak wyglądają twoje godziny pracy, czy pracujesz standardowo w czasie dnia, czy chodzisz na zmiany wieczorne i nocne? Analiza warunków, w jakich pracujecie, pozwoli wam ocenić, czy potrzebujecie bardziej specjalistycznych soczewek czy wystarczą te najzwyklejsze. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma żadnych przeciwskazań, by w biurze korzystać ze standardowych soczewek miesięcznych i mieć pod ręką krople nawilżające w razie uczucia suchości oka. Jednak jak wspomnieliśmy, producenci soczewek coraz chętniej udoskonalają swoje produkty, stosując w nich innowacyjne technologie. Na przykład, soczewki Johnson & Johnson w wersji Acuvue 1-Day TruEye są wyposażone w technologię nawilżenia HydraClear™, filtr UV i mają wysoką przepuszczalność tlenu. To soczewki jednodniowe, przeznaczone do użytku do 12 godzin w ciągu dnia, bardzo wygodne i zachowujące odpowiedni poziom nawilżenia, co w przypadku pomieszczenia z klimatyzacją będzie kluczowe. Atutem tego produktu jest filtr UV – mało osób zwraca na to uwagę, ale pracując w biurze w pobliżu okien jesteśmy narażeni nie tylko na szkodliwe światło ekranu komputera, ale i promienie słoneczne, dlatego warto minimalizować oddziaływanie słońca na narząd wzroku. Świetnym produktem dla osób pracujących przed komputerem są soczewki Acuvue Oasys 2-Week With Hydraclear Plus. To soczewki dwutygodniowe, możliwe do noszenia w trybie przedłużonym, całodobowym lub dziennym, dzięki czemu sprawdzą się w każdych warunkach. Wykonane z silikonu hydrożelowego, także posiadają filtr UV, a także technologię HydraClear™ regulującą poziom nawilżenia oka. Te soczewki sprawdzą się u osób, które mają nieregularne godziny pracy i często siedzą przed komputerem do późnych nocnych godzin. Innymi wartymi polecenia soczewkami są soczewki Bauch&Lomb Ultra, w których zastosowano technologię MoistureSeal utrzymującej 95% nawilżenie oka nawet do 16 godzin. Na jakie parametry soczewek więc zwracać uwagę przy wyborze soczewek do pracy przed komputerem? Przede wszystkim na zastosowane technologie nawilżenia, na filtr UV, tryb noszenia (dobrze sprawdzą się te całodobowe lub o przedłużonym trybie) i materiał wykonania (lepsze będą te z silikonu hydrożelowego).