Sokole gniazdo w budynku AGH. Można podglądać pisklaki

Sześć pisklaków i ich rodziców można „podglądać” dzięki kamerze umieszczonej na jednym z budynku Akademii Górniczo-Hutniczej.  

W gnieździe mieszka cała rodzina sokołów pustułek. Pod koniec maja przyszły na świat młode: 30 maja wykluły się pierwsze dwa pisklęta, a dzień później – kolejne dwa dwa. W ostatnim tygodniu rodzina pustułek powiększyła się o kolejne dwoje młodych. 

Gniazdo pustułek znajduje się w jednym z budynków dydaktycznych AGH, w budce powieszonej między oknami na piątym piętrze budynku C-1. To budynek, w którym mieści się administracja AGH, stojący zaraz obok gmachu głównego A-0. Zainstalowana na elewacji kamerka, z której nagranie można śledzić w internecie, zagląda do tej budki już od kilku lat.

W tym roku dzięki oku kamery można było zobaczyć, że para pustułek miała sześć jajek.  Pisklaków stale pilnuje jedno z rodziców, podczas gdy drugie donosi pożywienie. 

Sokół pustułka (pustułka zwyczajna) to średniej wielkości ptak drapieżny. Mierzy średnio do 37 cm, a jego waga to nieco ponad 200 g. W Polsce gatunek ten znajduje się pod ścisłą ochroną. Już w sierpniu pustułki zaczynają odlatywać w cieplejsze rejony Europy i Afryki.

Umieszczona na budynku AGH kamera pozwala obserwować znajdujące się w gnieździe ptaki. Widok z kamery można śledzić pod linkiem.

Najnowsze

Co w Krakowie