Spore zmiany! Tak w przyszłym roku będą wyglądały dzielnice Krakowa

Tam, gdzie dziś królują chaszcze, powstaną enklawy zieleni. Tam, gdzie ludzie codziennie potykają się, pojawią się równe jak stół bilardowy chodniki. Do tego dzieci otrzymają place zabaw, dorośli strefy relaksu, a wszystkie inwestycje zostaną pokryte ze środków z Budżetu Obywatelskiego.

Krakowianie już zdecydowali, na co chcą przeznaczyć pieniądze z BO. Tradycyjnie króluje zieleń, ale ważne miejsca zajmują też infrastruktura i rekreacja. Oprócz tego zakwalifikowano też wiele oryginalnych projektów, których realizacja zmieni Kraków. Jak? Sprawdźcie sami.

Centrum nie musi być z betonu

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu serce Krakowa zazieleni się! Mieszkańcy Dzielnicy I uznali, że w ich okolicy najbardziej brakuje właśnie pięknej roślinności i w związku z tym na ul. Wawrzyńca zostaną posadzone drzewa, a także powstanie kieszonkowy park sąsiedzki na Kazimierzu.

Mieszkańcy centrum nie są jednak jedynymi, którym na osiedlu zamarzyły się enklawy zieleni, a zadaniem Budżetu Obywatelskiego jest m.in. spełnianie marzeń, więc na Grzegórzkach powstanie naturalna strefa relaksu oraz sąsiedzki zieleniec, a na Dąbiu minigolf i minisiłownia.

W najbliższym czasie zazieleni się również Prądnik Czerwony, ale mieszkańcy postawili też na rekreację, czyli strefę odpoczynku w Parku Zaczarowanej Dorożki czy organizację seansów w ramach kina letniego.

Dużo, bo aż 12 projektów ma być zrealizowanych na Prądniku Białym. Tu tradycyjnie głosowano na zieleń, rekreację, ale także infrastrukturę. Dzięki temu powstanie bezpieczne dojście do Parku Kościuszki, bezpieczny ruch wokół Parku Krowoderskiego, a także… EKOchodnik.

Ciekawie zapowiada się także jeden z wielu projektów na Krowodrzy, a mianowicie mieszkańcy zdecydowali się na zadanie o nazwie „Zwalczanie kleszczy – nasadzanie roślin”. Tu także powstanie zewnętrzny stół do gry w tenisa stołowego, a także stoły do gry w szachy.

Mieszkańcy Bronowic wybrali tylko pięć projektów, ale za to dość poważnych. Ze środków z Budżetu Obywatelskiego powstanie podest wzdłuż ulicy na Błonie, a także strefa wypoczynku w parku Młynówka Królewska. Tylko te dwa zadania pochłoną blisko 600 tys. zł.

Ludziom zamieszkującym Dzielnicę VII, czyli Zwierzyniec, najbardziej doskwierały za to dziurawe oraz nierówne chodniki i dlatego zdecydowali, że na ten cel przeznaczą blisko 400 tys. zł. Do rozdysponowania mieli jednak ponad dwa razy więcej, z czego pokryte zostaną inwestycje w zieleń (m.in. przy ul. Królowej Jadwigi, nad Rudawą oraz Przegorzałach) oraz edukację najmłodszych dzieci z zakresu pierwszej pomocy w ramach projektu Mali Ratownicy (ten pomysł znalazł zresztą uznanie w większości dzielnic).

Trochę ruchu, trochę komputera

W Dębnikach świętują za to kolejny krok w kierunku okiełznania Zakrzówka. Dzięki pieniądzom z Budżetu Obywatelskiego powstanie tam plac aktywnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Ciekawie zapowiadają się również projekty: „Rozwijamy talenty dzieci oraz integrujemy rodziny ze Skotnik”, „Otwarte zajęcia biegowo-ruchowe na terenie Dzielnicy VIII” oraz „Warsztaty programowania dla dzieci w wieku 8-10 lat”.

Za to dzielnica Łagiewniki – Borek Fałecki niemal w całości postawiła na inwestycją w naturę. Skorzysta na tym park w Łagiewnikach oraz leśny plac zabaw w Parku Solvay, gdzie powstaną także budki lęgowe dla ptaków.

Słowem – wkrótce niektóre miejsca Krakowa zmienią się nie do poznania, ponieważ projektów zakwalifikowanych do realizacji jest znacznie więcej, a wszystkie znajdziecie TUTAJ.

jk

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie