Sportowy Kraków 2020 – podsumowanie działalności ZIS

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS), w imieniu Gminy Miejskiej Kraków, zajmuje się m.in. budową i modernizacją infrastruktury sportowo-rekreacyjnej miasta, popularyzacją sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu wśród krakowian, a także odpowiada za organizację i współorganizację różnego rodzaju wydarzeń sportowych w stolicy Małopolski. W 2020 roku – mimo sytuacji epidemicznej – w Krakowie kontynuowano inwestycje sportowe, w tym modernizację i budowę infrastruktury służącej na co dzień dzieciom, młodzieży i dorosłym do rozwijania sportowych pasji. Nie zapomniano też o pomocy klubom sportowym w walce z koronawirusem. Udało się również przygotować propozycje alternatywnych wydarzeń sportowych i projektów dostosowanych do nowych zasad reżimu sanitarnego oraz obowiązujących regulacji prawnych.

Infrastruktura sportowa

Do użytku oddano kolejne wielofunkcyjne boiska o nawierzchni poliuretanowej i zewnętrzne kompleksy sportowe. Rozbudowywana i unowocześniana jest także infrastruktura klubowa. Od 2020 roku Hutnik Kraków korzysta z przebudowanego pawilonu szatniowo-sanitarnego przy boiskach treningowych, a użytkowany przez klub Stadion Miejski na Suchych Stawach został zmodernizowany i przystosowany do wymogów licencyjnych II ligi. Klub Sportowy Bieżanowianka zyskał Centrum Zapaśnicze – nowoczesny, trzykondygnacyjny, inteligentny budynek z zapleczem treningowym. Baza KS Clepardia powiększyła się o nowe zaplecze klubowe przy stadionie piłkarskim, a KS Kolejarz Prokocim o nowy budynek zaplecza szatniowo-socjalnego przy klubowych boiskach.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków przy al. Kijowskiej
na jubileusz 60-lecia  otrzymała prezent w postaci nowoczesnego basenu z unoszonym dnem
(na szerokości 3 torów), trybunami oraz centrum SPA i fitnessu. Na ukończeniu jest budowa dwóch kolejnych obiektów tego typu – pływalni przy Szkole Podstawowej nr 155 na os. 2 Pułku Lotniczego, a także hali basenowej oraz budynku fitness przy ul. Eisenberga.

fot. Michał Sobolewski/ZIS
fot. Michał Sobolewski/ZIS

Trwają również prace przy budowie kolejnych kompleksów sportowo-rekreacyjnych, hal przyszkolnych i obiektów klubowych.

Opracowana została dokumentacja projektowa dla następnych, planowanych inwestycji – kompleksów sportowych realizowanych w ramach programu rewitalizacji boisk przyszkolnych,
boisk klubowych, hal przyszkolnych, basenów, Całorocznego Centrum Sportów Zimowych,
miejskiej strzelnicy.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie


Pomoc klubom sportowym

W maju rozpoczęto dezynfekcję infrastruktury sportowej, w której pomagało krakowskie MPO. Zakres akcji objął m.in. oczyszczenie ciągów komunikacyjnych zewnętrznych (bramy, bramki wejściowe, ogrodzenie), siedzisk, ławek, części trybun, boksów dla zawodników rezerwowych oraz urządzeń sportowych (bramki, kosze, słupki do siatkówki, słupki do tenisa).

(Również) w maju ZIS kupił i przekazał klubom środki ochrony osobistej i sanitarnej – tysiące rękawiczek foliowych i nitrylowych, setki litrów płynu dezynfekcyjnego i dystrybutory, a także maseczki jednorazowe i wielokrotnego użytku. Kolejna, jeszcze bardziej rozbudowana partia środków ochronnych i dezynfekcyjnych trafiła do klubów na przełomie sierpnia i września.

W ramach działań mających odciążyć kluby z części kosztów, które musiałyby ponieść we własnym
zakresie, dokonano także zakupów m. in. urządzeń czyszczących, elektronarzędzi, wyposażenia
gospodarczego, wyposażenia sportowego oraz wykonano prace remontowe
.

ZIS opracował też podstawy formalno-prawne pozwalające na udzielenie klubom wsparcia
finansowego. Kluby, większe i mniejsze, mogły liczyć na umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie terminów płatności czynszów, a także wsparcie w zakresie kosztów utrzymania obiektów.

fot. Mateusz Chwajoł/ZIS
fot. Mateusz Chwajoł/ZIS

Projekty i wydarzenia sportowe

Po okresie najbardziej restrykcyjnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa i „odmrożeniu” sportu przez Rząd RP, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie opracował kampanię „Połączmy się na sport(n)owo”mającą na celu przypomnienie, że nic tak nie łączy ludzi jak sport i jak ważne są dla nas emocje, jakie wywołuje. Przygotowane zostały ciekawe propozycje, które na nowo obudziły
w miłośnikach aktywności fizycznej ducha sportowej rywalizacji. Wszystko to oczywiście pamiętając
o zaleceniach i stosując się do wytycznych oraz regulacji. W ramach kampanii organizowane były m.in. specjalne treningi dla dzieci i młodzieży, które odbywały się na terenie różnych obiektów sportowych. Do akcji włączyli się sportowcy związani z Krakowem, w tym tacy mistrzowie jak Rafał Majka, Maria Sajdak, Grzegorz Sudoł, Ewelina Kobryn czy Jakub Błaszczykowski, którzy podzielili się swoimi odczuciami z okresu społecznej izolacji.

6 grudnia młodzi miłośnicy aktywności fizycznej trenowali podczas „Mikołajek na Sport(n)owo”, a od 1 do 24 grudnia ZIS wraz z Grzegorzem Sudołem zaprosił dorosłych i dzieci do uczestnictwa w wirtualnym wyzwaniu „Sport(n)owe odliczanie do Świąt”!

Michał Sobolewski/ZIS
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Pandemia koronawirusa oraz związane z tym obostrzenia zmusiły ZIS do przełożenia 19. Cracovia Maraton, 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i 14. Biegu Trzech Kopców na 2021 rok, jednak
z myślą o uczestnikach krakowskich imprez biegowych – opracowane zostały propozycje wydarzeń wirtualnych, z których można było skorzystać jeszcze w 2020 roku. W ramach projektu PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e), od 19 października do 8 listopada trwała rywalizacja w biegu wirtualnym na różnych dystansach, a w finałowym dniu zmagań odbył się także przeniesiony do świata wirtualnego bieg maratoński 8.11.2020 r. W sumie, niemal 1200 osób pokonało łącznie ponad 22 500 km. 8 listopada dystans maratoński w wirtualnym biegu sztafetowym pokonały również zaproszone drużyny sportowców, aktorów i sponsorów. Dzięki projektowi PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e), przygotowanemu dla biegaczy i rolkarzy przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz PZU – wieloletniego Sponsora Tytularnego imprez organizowanych w stolicy Małopolski, na rzecz Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zostało przekazane 85 tys. zł oraz pomoc rzeczowa. W sumie to blisko 100 tys. zł przeznaczonych na wsparcie w walce z COVID-19.

Michał Sobolewski/ZIS
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Rozgrzewką przed projektem był PZU Cracovia Maraton Challenge – wirtualny trening w dniach
17-30 sierpnia
.

Przez cały rok ZIS organizował również cotygodniowe przygotowania biegaczy pod okiem trenerów AZS AWF Kraków Masters, m.in. w Parku Lotników Polskich przy TAURON Arenie Kraków, prowadzone z zachowaniem wszystkich obowiązujących obostrzeń i regulacji dotyczących zajęć sportowych. Wiosną, w trakcie „lockdownu” i przerwy w zajęciach, w ramach akcji #trenujwdomu olimpijczyk Grzegorz Sudoł przedstawiał plan ćwiczeń do wykonania pod własnym dachem.

Kraków był także Miastem Gospodarzem, a ZIS Partnerem Głównym prestiżowych wydarzeń sportowych, jakie udało się zorganizować mimo pandemii. 9 sierpnia w Krakowie miały miejsce
meta ostatniego etapu i zakończenie 77. Tour de Pologne –
pierwszego etapowego wyścigu  kolarskiego z cyklu UCI World Tour w nowej rzeczywistości. Z kolei od 1 do 4 października na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów
i Młodzieżowców w Slalomie Kajakowym
, w których 6 medali zdobyli biało-czerwoni.
Wcześniej, od 24 do 26 lipca w Krakowie byliśmy świadkami powrotu siatkówki „na żywo” z udziałem kibiców – podczas pierwszej odsłony PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie