Sprawdź, co możesz zyskać wybierając dobrze. Odpowiadamy na pytanie: dom, czy mieszkanie?

Udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie, gdzie zamieszkać, to jedna z ważniejszych decyzji naszego życia. Jeśli wynajmujemy mieszkanie, mamy świadomość tego, że w każdej chwili możemy wymienić je na inne. Kiedy jednak planujemy związać się z jakimś miejscem na dłużej, musimy już być przekonani do naszego pomysłu. A zatem co wybrać: własny dom, czy mieszkanie? Co będzie lepsze i co wziąć pod uwagę, decydując się na kupno wymarzonego lokum?

Dom przy Sielskiej 8 NDom przy Sielskiej 8 N – www.galeriadomow.pl

Niepewny rynek wtórny — co warto wiedzieć

Jest kilka spraw, które warto rozważyć, kiedy bierzemy pod uwagę zakup nieruchomości, niezależnie od tego, czy będzie to wybór projektu domu, czy kupno gotowego mieszkania. Jedną z pierwszych kwestii jest podjęcie decyzji o pochodzeniu nieruchomości: mamy tu do wyboru rynek wtórny lub pierwotny. Kupując nieruchomość z rynku wtórnego, a zwłaszcza taką, który ma ponad 10 lat, musimy się liczyć z tym, że budynek nie jest już pierwszej młodości i na każdym kroku może nas czymś zaskakiwać (niekoniecznie na plus).

Inna sprawa, że kiedy kupujemy używany lokal, nie wiemy tak naprawdę, czy został wybudowany zgodnie z projektem domu, w jaki sposób został ocieplony, gdzie znajdują się wszystkie przyłącza itp. Doświadczenie pokazuje, że przepisy się zmieniają. Na przykład kiedyś obowiązywały inne normy określania metrażu, co w praktyce oznacza, że możemy zapłacić więcej za mniejszy metraż. Nastąpił także rozwój technologiczny i choćby z ekologicznego punktu widzenia zmieniło się podejście do budowy domów. Dlatego jeśli przy odbiorze budynku z drugiej ręki nie towarzyszy nam specjalista, który sprawdza każdy element pod kątem zgodności z projektem domu, a przy tym dokładnie szacuje, ile trzeba zainwestować w remont, możemy wiele stracić na takiej transakcji.

Dom przy Klonowej 5Dom przy Klonowej 5 – www.galeriadomow.pl

Plusy rynku pierwotnego — na co zwrócić uwagę

Decydując się na zakup lokalu prosto od dewelopera, czyli z tak zwanego rynku pierwotnego, wiele z powyżej wymienionych kwestii nas nie dotyczy. Jeśli mamy to szczęście i kupujemy nieruchomość jeszcze na etapie budowy, możemy kontrolować każdy jej etap, a wręcz ingerować w projekt domu, na przykład po-przez wyburzenie ściany lub postawienie jej w innym miejscu (oczywiście tylko w przypadku gdy jest to zgodne ze sztuką budowlaną i otrzymujemy na to oficjalną zgodę).

Możemy też — mówiąc potocznie — dokładnie patrzeć pracownikom budowy na ręce i sprawdzać, czy na pewno wszystko wykonywane jest zgodnie z projektem oraz prawem budowlanym. Jeszcze inna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy to my sami budujemy dom, opierając się o wybrane przez siebie projekty domów. Wtedy kontrola procesu budowlanego może być jeszcze łatwiejsza i mniej uciążliwa. Problem z kolei może stanowić samodzielne poszukiwanie sprawdzonych pracowników, więc konieczne będzie zdecydowanie się na najbardziej dogodne dla nas rozwiązanie.

Dom przy Amarantowej 10 dwulokalowyDom przy Amarantowej 10 dwulokalowy – www.galeriadomow.pl

Budowa domu — jak wybrać najlepsze rozwiązanie

Kiedy już wiemy, że warto samemu wybierać projekty domów lub mieszkań, po-nieważ od nas zależy wtedy więcej, stajemy przed decyzją: dom czy mieszkanie. W przypadku tego drugiego musimy pamiętać, że o wszystkich kwestiach dotyczących budynku decyduje spółdzielnia wespół z mieszkańcami. Ponadto istotne jest też to, że w mieszkaniu nigdy nie jesteśmy do końca u siebie, o czym przypominają nam różnego rodzaju hałasy płynące z góry i z dołu.

Kiedy zaś decydujemy się na budowę domu, możemy wybrać otoczenie, które najbardziej nam odpowiada: zarówno całkowite odludzie i pustkowie (tu mamy do wyboru na przykład projekty domów wolnostojących), jak i większe skupisko dające jednak znacznie więcej swobody i niezależności niż mieszkanie w bloku (tu można wybierać spośród projektów domów w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). Warto też pamiętać, że to my jesteśmy decydentami i mamy wpływ na większość kwestii związanych z naszym domem: od wyglądu ogrodu, poprzez kolor elewacji, aż do rodzaju ogrzewania. W sytuacji gdy chcemy miesz-kać w miejscu, w którym jesteśmy jedynymi gospodarzami i wszystko zależy od nas, wybór jest jasny: dom to najlepsze rozwiązanie.

 

Zobacz także